Społeczeństwo: Będą testować mDokumenty

Społeczeństwo: Będą testować mDokumenty
Fot. Adminstrator

Łódź i Ełk jako pierwsze przetestują w maju działanie mDokumentów w praktyce. Jeśli pilotaż wypadnie pomyślnie, to – zgodnie z harmonogramem – nowe narzędzie będzie dostępne w całym kraju już w lipcu – informuje Ministerstwo Cyfryzacji i Administracji.

Zgodnie z zapowiedziami – poszczególne usługi w ramach projektu mDokumenty będą uruchamiane stopniowo. W pierwszej kolejności w tej formie udostępniony zostanie dowód osobisty. W następnych etapach realizacji projektu mDokumenty obejmą także prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, później ubezpieczenie OC. Z czasem mDokumenty będą mogły pełnić funkcję elektronicznej legitymacji studenckiej czy potwierdzać wykształcenie.

By skorzystać z mDokumentów wystarczy podać zamiennie PESEL lub numer telefonu. Po wprowadzeniu tego numeru przez urzędnika system wysyłałby sms z hasłem na numer telefonu obywatela. Urzędnik, wpisując prawidłowe hasło, otrzymałby dostęp do danych obywatela.

Przedstawiciele Ministerstwa cyfryzacji podkreślali, że system nie przewiduje przechowywania danych osobowych w samym telefonie. Nie będzie też obowiązku korzystania z mDokumentów, a każdy obywatel, aby rozpocząć użytkowanie e–dowodu będzie go musiał najpierw aktywować.

  AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15668 

Print Friendly, PDF & Email