Społeczeństwo: 5 minut 2–latka przed odbiornikiem, to jak godzinny seans w kinie

Społeczeństwo: 5 minut 2–latka przed odbiornikiem, to jak godzinny seans w kinie
Fot. Adminstrator

Każdy z nas posiada w domu telewizor, który jest włączony przez kilka, a może nawet i więcej godzin. Dla dziecka poniżej drugiego roku życia czas spędzony przed odbiornikiem może wywołać podobne objawy jak w przypadku ADHD, autyzmu, czy zespołu Aspergera. Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego (AAP) oglądanie telewizji przez dzieci wpływa m.in. na: kontakty między rówieśnikami, rozwój mowy, zaburzenia snu i koncentracji, odbieranie bodźców z zewnątrz.

Wyniki najnowszych badań są zatrważające. Około 90 proc. dzieci poniżej dwóch lat średnio spędza 1–2 godziny dziennie przed telewizorem. Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 1/3 dzieci wieku trzech lat posiada odbiorniki w swoim pokoju. A 39 proc. badanych rodziców przyznaje, że telewizor u nich jest włączony przez co najmniej 6 godzin dziennie.

Nadmierne oglądanie telewizji nie służy zdrowiu naszym dzieciom. Ich mózg odbiera około 1200 impulsów na sekundę, które są odbijane od 120 kHz ekranu telewizora. Odbierania ogromnej ilości sygnału wpływa na funkcjonowanie mózgu, wyniku czego dziecko staje się pobudzone, agresywne, nerwowe i traci koncentracje. Podobne objawy występują przy poważnych zaburzeniach, jak zespół Aspergera, ADHD, a nawet autyzm, ale nie należy od razu popadać w panikę. Zanim udasz się do specjalisty, przyjrzyj się zachowaniu dziecka po obejrzeniu telewizji.

Źródło www.ofeminin.pl

  oprac. EB Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15434 

Print Friendly, PDF & Email