Spadek - prawnik odpowiada na pytania internautów

Prawo spadkowe

Spadek po dłużniku. Jak się bronić?

Czy za życia teściowej możemy z mężem i synem zrzec się spadku u notariusza i czy teściowa musi przy tym być? Teściowa ma duży dług do spłacenia i gdyby zmarła, czy mąż syn i ja po jej śmierci w ciągu 6 miesięcy możemy zrzec się spadku i czy na pewno nie będziemy musieli pokrywać jej długów nawet jeśli ten dług jest bardzo duży?
wiola 2008-12-04 11:13:57

Odpowiedź:
Spadku można zrzec się tzn. odrzucić spadek, w okresie 6 miesięcy od chwili śmierci. W tym celu należy udać się do notariusza. Należy to jednak uczynić po śmierci spadkodawcy.

Spadek za opiekę

Mamy z mężem troje dzieci dorosłych, posiadamy mieszkanie własnościowe oraz działkę 10 ar z domkiem letniskowym. Chcemy sporządzić testament zapisując mieszkanie jednemu z dzieci z warunkiem zapewnienia nam opieki i zamieszkania do śmierci. Działkę oraz domek dla wszystkich do wspólnego użytkowania. Czy taki podział majątku będzie zgodny z prawem i nie będzie mógł być zaskarżany przez którąkolwiek ze stron?
maria 2008-12-06 20:33:08

Odpowiedź:
Taki zapis testamentu jest zgodny z prawem. Aby nie było wątpliwości, co do jego autentyczności należy udać się do notariusza.

Zyski z wynajmu do podziału

Od chwili śmierci spadkodawcy (marzec 2003 r. ) ciotka, pomimo posiadania wiedzy o spadkobiercach i będąc na podstawie testamentu jednym z nich, dopiero w 2007 r. występuje do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. W okresie od śmierci spadkodawcy lokal – mieszkanie będące przedmiotem spadku – wynajmuje. Zysk, to około 1000 złotych miesięcznie. Czy kwota uzyskana z tytułu najmu podlega aktualnie podziałowi pomiędzy spadkobierców? Ciotka nie przyznaje się do faktu wynajmowania, świadczą o tym jednak rachunki za gaz, energię itp. – wartość zużycia. Proszę o informację.
Rogula Augustyn 2009-01-14 16:10:29

Odpowiedź:  Zysk z mieszkania powinien zostać uwzględniony przy podziale masy spadkowej. Stanowił on dochód wszystkich spadkobierców w udziałach im przypadających w masie spadkowej.

  Piotr Lebiecki Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3275

Print Friendly, PDF & Email