Sopot: Opiekun osoby niesamodzielnej może liczyć na wsparcie specjalistów

Sopot: Opiekun osoby niesamodzielnej może liczyć na wsparcie specjalistów
Fot. Adminstrator

Instruktaż pielęgnacyjny, porady dietetyka oraz dodatkowe konsultacje z psychologiem, to kolejne formy wsparcia oferowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie osobom, które opiekują się swoimi niesamodzielnymi krewnymi. Specjalistyczne poradnictwo jest bezpłatne.

– Opieka nad bliskim, który w wyniku choroby, nieszczęśliwego wypadku bądź zaawansowanego wieku jest niesamodzielny, wymaga przeorganizowania życia całej rodziny – mówi Andrzej Czekaj, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Często członkowie rodziny starając się zapewnić jak najlepszą opiekę zapominają o sobie. Nierzadko brakuje im wiedzy na temat opieki i pielęgnacji nad osobą niesamodzielną w warunkach domowych. Nie wiedzą, gdzie szukać pomocy lub wstydzą się o nią prosić. Wieloletnia opieka jest dużym obciążeniem i z czasem wypala opiekuna.

Sopocki MOPS odpowiadając na potrzeby opiekunów oferuje kompleksowe wsparcie osobom, które sprawują bezpośrednią opiekę nad osobą niesamodzielną. Oprócz możliwości skorzystania z dziennej lub całodobowej opieki wytchnieniowej, proponuje poradnictwo specjalistyczne, m.in. wsparcie psychologa, dietetyka czy instruktaż pielęgnacyjny.

– Zachęcamy opiekunów do skorzystania z porad specjalistów, które udzielane są w miejscu zamieszkania – mówi Marlena Jasnoch, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie. – Instruktaż pielęgnacyjny prowadzony przez pielęgniarkę lub wykwalifikowaną opiekunkę pozwoli nabyć lub uaktualnić praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji osoby niesamodzielnej. Zakres instruktażu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Może to być np. mycie, ubieranie, karmienie, zmienianie pieluchy, sposoby zapobiegania czy leczenia odleżyn.

W Sopocie opiekunowie mogą również skorzystać z porad dietetyka, który udzieli porad żywieniowych oraz pomoże przygotować odpowiedni do stanu zdrowia jadłospis. Badania pokazują, że sposób żywienia na każdym etapie życia wywiera istotny wpływ na nasz organizm. Ważne jest, aby zapewnić osobie niesamodzielnej potrzebne składniki odżywcze. Np. niektóre leki przyjmowane przewlekle mogą powodować słabsze wchłanianie składników pokarmowych, co prowadzi do niedoborów.

– Wieloletnia opieka nad chorym, niesamodzielnym domownikiem jest dużym obciążeniem psychicznym i może doprowadzić do wyczerpania i zniechęcenia – mówi Marlena Jasnoch. – Wzmocnienie opiekunów rodzinnych w pełnieniu ich trudnej roli jest kluczowym elementem umożliwiającym pozostanie osób niesamodzielnych w ich miejscu zamieszkania. Aby wesprzeć opiekunów w ich trudnej roli, oferujemy dodatkowe wsparcie psychologa w miejscu zamieszkania.

Z bezpłatnego specjalistycznego poradnictwa w miejscu zamieszkania: dietetyka, psychologa oraz instruktażu pielęgnacyjnego, mogą skorzystać członkowie rodzin lub opiekunów, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad dorosłymi osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub dzieckiem z niepełnosprawnością. Muszą one posiadać orzeczenie o niepełnosprawności i mieć wskazania do konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

Poradnictwo specjalistyczne dla opiekunów realizowane jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2019, do końca grudnia 2019 r.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pomocy Seniorom i Osobom Niepełnosprawnym MOPS Sopot (ul. Kolejowa 14); tel. 58 551 17 10 wew. 232.

Źródło: sopot.pl
Fot. pixabay.com
Print Friendly, PDF & Email