Sopot: Arteterapia i doświadczanie świata bez barier

Sopot: Arteterapia i doświadczanie świata bez barier

1 października 2018 r. oferta Środowiskowego Domu Samopomocy – Ośrodka Adaptacyjnego MOPS Sopot została wzbogacona o nową Pracownię Arteterapii oraz Salę Doświadczania Świata. Miejsca te są dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, poruszającymi się na wózkach.

Środowiskowy Dom Samopomocy – Ośrodek Adaptacyjny MOPS Sopot jest ośrodkiem zapewniającym w systemie dziennym terapię osobom z niepełnosprawnością intelektualną, odciążającym ich rodziny i opiekunów od stałej opieki. Nowe pracownie umożliwiają m.in. terapię odpowiadającą indywidualnym potrzebom osób z niepełnosprawnościami, dodatkowe wsparcie osób z niepełnosprawnością sprzężoną, spektrum autyzmu oraz poruszających się na wózkach.

W nowej Pracowni Arteterapii będą prowadzone zajęcia zgodnie z preferencjami uczestników, m.in. grafika komputerowa czy zajęcia z witrażu artystycznego. Pracownia wyposażona została w stanowisko komputerowe ze stolikiem z regulowaną wysokością do różnych wózków inwalidzkich oraz komputerem przystosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. W kąciku fizjoterapii dla uczestników Ośrodka dostępne są m.in. bieżnia, rower stacjonarny oraz stepper, a także kącik wypoczynkowy.

W Ośrodku Adaptacyjnym powstała również Sala Doświadczania Świata. To specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów (m.in. tunel lustrzany, kolumnę świetlną, zestaw światłowodów do światłolecznictwa). Dzięki takiej wielozmysłowej terapii osoby z niej korzystające na nowo postrzegają świat, bardziej spontanicznie i osobiście, ponieważ sala ta to świat przeżyć, w którym uczestnik czuje się dobrze, ma swobodę i możliwość wyboru bodźców oraz czasu koncentrowania się na nich.

Fot. MOPS Sopot

  sopot.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18963