Słuch w zasięgu ręki

Słuch w zasięgu ręki

Google po raz kolejny zaskakuje i przewyższa konkurencję. Od lutego bieżącego roku można korzystać z dwóch bezpłatnych aplikacji, pomagających osobom głuchym bądź niedosłyszącym.

Głuchy od dzieciństwa Dimitri Kanevsky – naukowiec Google – zajmuje się technologią komunikacji od przeszło 30 lat. To właśnie jemu udało się na podstawie badań Uniwersytetu Gallaudet (prestiżowy uniwersytet dla osób niesłyszących i niedosłyszących) zaprojektować aplikację Transkrypcja na żywo. Aplikacja ta przekłada mowę na tekst, posługując się aż 70 językami. Jest szybsza i znacznie dokładniejsza niż wbudowane w system narzędzia przetwarzające tekst w mowę. Co prawda w polskiej wersji językowej jeszcze nie uwzględniono znaków interpunkcyjnych, ale aplikacja daje możliwość dodawania tekstu z klawiatury, co może również wspomóc osoby niemówiące. Dość znacznym ograniczeniem jest brak możliwości skopiowania tekstu i wykorzystania go gdzie indziej, np. jako formę notatki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ostateczna forma aplikacji – Google wciąż ją udoskonala.

Drugim udogodnieniem dla osób niepełnosprawnych jest Wzmacniacz dźwięku, którego zadaniem jest poprawa jakości rejestrowanych sygnałów, dzięki czemu komunikacja za pomocą słuchawek przebiega o wiele lepiej i bardziej komfortowo. Nowa aplikacja umożliwia prowadzenie rozmów w hałaśliwym otoczeniu, ograniczenie niepożądanych lub rozpraszających dźwięków, a także personalizację wrażeń słuchowych poprzez dostosowanie ustawień dźwięku i mikrofonu do własnych potrzeb. Aby skorzystać ze Wzmacniacza, należy go włączyć w ustawieniach dostępności i podpiąć dowolny zestaw słuchawkowy. Niestety aplikacja ta dostępna jest jedynie w urządzeniach z Androidem 9.

Nowe aplikacje to nowa szansa dla osób z dysfunkcjami słuchowymi. Bardzo miłym jest fakt, że współczesna technologia wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym i ich potrzebom. Zaprezentowane aplikacje są bezpłatne i dostępne, jak na razie, tylko na urządzeniach z Androidem.

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.