Słowacja: Przybyło rekordowych 290 zakażeń koronawirusem

Słowacja: Przybyło rekordowych 290 zakażeń koronawirusem
Fot. Pixabay

Na Słowacji w piątek przybyło 290 osób z zakażeniem koronawirusem – podało w sobotę ministerstwo zdrowia. To kolejny po czwartku rekordowy wzrost infekcji. Laboratoria przebadały 5750 próbek. Premier Igor Matovicz zaapelował do Słowaków o maksymalną odpowiedzialność.

W piątek nie zmieniła się liczba zgonów, która wciąż wynosi 39 od początku pandemii. W szpitalach przebywa 125 zainfekowanych pacjentów. U 96 z nich stwierdzono COVID-19, tj. groźne dla życia zapalenie płuc. Spośród nich 8 osób jest leczonych na oddziałach intensywnej terapii, a 11 jest podłączonych do aparatury podtrzymującej oddychanie.

Premier Matovicz zaapelował w Internecie o jak największą odpowiedzialność, podobną do tej, jaka panowała podczas pierwszej fali pandemii. – Wygraliśmy, bo ufaliśmy sobie, a odpowiedzialne przestrzeganie zasad higieny i uczciwe noszenie maseczek było naszą podstawową bronią – oświadczył Matovicz. Uznał, że o ile ludzie będą maksymalnie ostrożni i odpowiedzialni, będą żyli w miarę swobodnie.

Piotr Górecki
Print Friendly, PDF & Email