Siatkarze IKS Atak Mistrzem Polski

Fot. Mateusz Misztal
Fot. Mateusz Misztal

Za nami dwa dni finału Mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco. W hali sportowej Centrum Spotkań Biznesowych w Elblągu zagościło osiem najlepszych drużyn w Polsce. To najcenniejsze trofeum powędrowało do siatkarzy z Elbląga.

W sobotę rozegrano mecze fazy grupowej. W Grupie A poza gospodarzami turnieju znaleźli się jeszcze: Start Łódź, Legnicki Lew oraz Start Wrocław. W Grupie B rywalizowali natomiast: Indra Kaźmierz, Paravolley Katowice, Start Szczecin i Stratpoints Warriors Warszawa Białołęka.

Niedziela to czas rywalizacji w fazie play-off. Elblążanie (nie bez drobnych problemów) dotarli do finału. Tam podopieczni Tomasza Woźnego zmierzyli się z Indrą Kaźmierz. Pierwsze akcje meczu zwiastowały niezwykle wyrównany pojedynek. Goście nawet nieznacznie prowadzili. W połowie seta elblążanie zaczęli stopniowo odrabiać straty i w końcówce wyszli na prowadzenie.

Druga partia od początku do końca należała do IKS Atak. W trzecim secie też wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą gospodarzy. IKS prowadził już 16-9, jednak wtedy goście zdobyli kilka punktów z rzędu. Trener elblążan poprosił wtedy o czas i po nim gra IKS-u wyglądała lepiej. Atak wygrał seta i tym samym cały mecz (3-0).

– Wiedzieliśmy, że w tym roku będzie trudniej niż w poprzednich latach. W tym roku szczególnie trzy drużyny były bardzo mocne. My nie byliśmy solidnie przygotowani, nie byliśmy w tym odpowiednim mikrocyklu. Nastawialiśmy się jednak na ten finał w Elblągu, skupiliśmy się na nim, zagraliśmy bardzo dobrze i dość wyraźnie wygraliśmy – mówi Tomasz Woźny, trener elbląskiej drużyny. – Poziom sportowy mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco z roku na rok rośnie i jasne było, że w tym roku łatwo nie będzie. Mieliśmy też swoje drobne kryzysy podczas tego turnieju, ale potrafiliśmy je przezwyciężyć – dodaje.

Pytany o to, co zadecydowało w tym ostatnim meczu, bez wahania odpowiada, że zagrywka i blok. – Musieliśmy grać odważnie, bo jeśli gra się tylko trochę delikatniej, to rywal od razu to wykorzystuje – zaznacza.

– Cieszymy się, że po raz kolejny w Elblągu gościliśmy najlepszych siatkarzy z całego kraju grających na siedząco. IKS Atak Elbląg ponownie stanął na wysokości zadania. Turniej został zorganizowany na wysokim poziomie, a siatkarze Ataku w efektownym stylu sięgnęli po tytuł mistrza Polski – mówi Arkadiusz Kolpert, p.o. dyrektora Departamentu Sportu i Rekreacji UM Elbląg. – Swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyli również kibice, którzy w finałowym meczu świetnym dopingiem ponieśli elbląską drużynę do sukcesu, gratuluję – dodaje.

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Polski w siatkówce na siedząco Elbląg 2019:

  1. IKS Atak Elbląg
  2. KS Indra Kaźmierz
  3. WZSN Start Wrocław
  4. Paravolley Katowice
  5. SSN Start Łódź
  6. KSI Start Szczecin
  7. Stratpoints Warriors Warszawa Białołęka
  8. SPSS Legnicki Lew

W trakcie ceremonii dekoracji wręczono także nagrody indywidualne. Statuetki przyznane zostały najlepszym zawodnikom poszczególnych zespołów.

Organizatorem zawodów był IKS Atak Elbląg. Honorowy patronat nad zawodami objął prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

By obejrzeć fotorelację z zawodów kliknij w zdjęcie główne. Zdjęcia z pierwszego dnia turnieju dostępne są na naszym fanpage’u na Facebook’u.