Serca otwarte na innych

Każdego dnia poświęcają swój czas i niosą w świat dobrą energię. Współuczestniczą w wydarzeniach, organizują zbiórki dla potrzebujących, pomagają osobom w trudnej sytuacji i angażują się w wiele innych aktywności na rzecz drugiego człowieka. 5 grudnia – w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza – ich trud został zauważony i doceniony.

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja, by wyrazić wdzięczność wszystkim tym, którzy na co dzień pomagają innym. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 grudnia w Ratuszu Staromiejskim, rozstrzygnięto trzy konkursy zorganizowane z myślą o ludziach dobrego serca.

– Dziękuję wam za to, że jesteście, że zmieniacie świat, że jesteście najlepsi, za to, że my, pracując w Centrum Wolontariatu, widzimy realną zmianę. Gdybyśmy policzyli wszystkie wasze przepracowane godziny, okazałoby się, że jest to nieograniczona ilość godzin dobra, zrobionych rzeczy – rzeczy, które nie zadziałyby się, gdyby Was nie było – powiedziała Gabriela Zimirowska, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Najpiękniejsze barwy

Działalność wolontariuszy została doceniona w konkursie „Barwy wolontariatu”, organizowanego od 19 lat. Najaktywniejszym działaczami byli „Wolontariusze z osiemnastki”, czyli Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej numer 18. Kapituła konkursu drugie miejsce przyznała Szkolnemu Kołu Wolontariatu Misyjnego ze Szkoły Podstawowej numer 25, a trzecie – Małgorzacie Czkuj z I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu.

Laureatami konkursu zostali:

·         Małgorzata Popowicz (Zespół Szkół Technicznych w Elblągu),

·         Patrycja Zielińska (Szkolny Klub Wolontariatu; IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu),

·         Oliwia Jakubowska (Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu),

·         Klub Wolontariusza (Bursa Szkolna nr 2 w Elblągu),

·         Natalia Ilczuk (Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu),

·         Alicja Zamojska (I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu)

·         Anna Jankowska (Fundacja Elbląg Fundusz Lokalny Regionu Elbląskiego).

Dzieci mają głos

Co roku podczas Gali Wolontariatu zostaje doceniona osoba, instytucja lub organizacja pozarządowa, która odznacza się wyjątkowymi działaniami na rzecz dzieci. Konkurs organizowany przez Miejskie Centrum Wolontariatu daje głos najmłodszym – to dzieci decydują o tym, komu zostanie przyznany tytuł „Dziecięcego Piekarczyka”. W tym roku wyróżnienie otrzymała Aleksandra Ihma, koordynatorka wolontariatu w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu.

– Jestem bardzo zaskoczona i wzruszona. Muszę powiedzieć, że odkąd pracuję w wolontariacie, spotykam na swojej drodze same anioły, naprawdę. Ludzie bardzo często skromni, ale o ogromnym sercu. Jestem zaszczycona, że mam do czynienia z tak niezwykłymi osobami – powiedziała laureatka.

Na rzecz zdrowia

Tradycją obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w naszym mieście jest również nagradzanie uczniów, którzy wzięli udział w konkursie na najlepsze hasło promujące profilaktykę raka piersi. Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek od 18 lat organizuje Marsz Zdrowia „Kocham Cię, Życie” – od 12 lat wydarzeniu towarzyszą kolorowe transparenty, na których uczniowie prezentują hasła konkursowe.

W tym roku nagrody otrzymali:

I miejsce: Mateusz Gutkowski, (Zespół Szkół Zawodowych nr 1)

 „Życie zaskakuje… Nie daj się zaskoczyć. Zbadaj się i miej pewność #profilaktyka”

II miejsce: Julia Samokar i Paulina Preuschoff (Zespół Szkół Gospodarczych)

„Nie trać czasu na dumanie, idź kobieto na badanie”

III miejsce Anna Fersz i Elżbieta Rybak (Zespół Szkół Technicznych i Informatycznych)

 „Badasz piersi? I masz rację, bo omijasz operację”

Wyróżnienie: Gabriela Wojszkun i Maja Szypkowska (Szkoła Podstawowa nr 11)

„Kochaj Życie”

Każdy dzień jest świętem

– Dla mnie to jest święto serca. Życzę wam wszystkim dużo radości z tego, co robicie, satysfakcji, przyjemności i fantastycznych przyjaciół na tej drodze – zwróciła się do wolontariuszy posłanka Monika Falej. – Tak naprawdę to święto odbywa się codziennie, bo świętem jest otwieranie serca dla innego serca – dodała Małgorzata Sowicka, dyrektor  Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.