Seniorzy w Elblągu są aktywni

Trwa trzecia kampania prozdrowotna pn. „Kierunek Zdrowie”. Jest to inicjatywa skierowana do seniorów z Elbląga. Spotykają się oni w celach nie tylko integracyjnych i zapełnienia czasu, ale także aby zadbać o siebie w sportowy i pielęgnacyjny sposób. Wczoraj odbyło się piąte spotkanie w ramach tegorocznego cyklu.

Głównym organizatorem serii wydarzeń jest prezydent miasta Elbląga Witold Wróblewski, a współorganizatorem Elbląska Rada Seniorów. Partnerem kampanii jest natomiast Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu.

Podczas pierwszego takiego cyklu osoby starsze zapraszane były wyłącznie na wykłady. W tym roku mają możliwość nie tylko posłuchania, ale również brania czynnego udziału w warsztatach i ćwiczeniach ruchowych.

W tym roku cykl wydarzeń odbywa się pod hasłem „Ruszaj i ciesz się zdrowiem”. Akcja rozpoczęła się 23 kwietnia. Na spotkaniach odbywają się przeróżne warsztaty między innymi „Wiosna w ogrodzie”, „Zielono mi- spotkanie z ziołami” oraz wykłady np. jak dbać o serce lub o stawy.

– Każde spotkanie poświęcone jest innej tematyce, dzisiejsze nosi tytuł „Stylowy senior”. Chcemy aby nasi seniorzy byli nie tylko sprawni fizycznie, ale także by zachowywali jak najlepszy wygląd – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Elblągu.

Ćwiczenia, które odbywają się podczas spotkań są dostosowane tak, aby osoby biorące udział, mogły wykonywać je w domu. Dlatego też jako sprzęt do ćwiczeń wykorzystywane są przedmioty, które każdy posiada w swoim otoczeniu takie jak np. krzesło czy też ściana.

– Proponujemy również drugą część dotyczącą wyglądu seniorów, pielęgnacji włosów, pielęgnacji rąk, paznokci, makijażu odpowiedniego dla seniora. To wszystko dzięki wykładowi i praktycznym pokazom zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Elblągu – dodaje rzecznik.

Spotkania zostały skonstruowane tak, aby były atrakcyjne dla seniorów.

– Staramy się wsłuchiwać w potrzeby seniorów i pod tematy które ich bezpośrednio interesują organizować te zajęcia- wyjaśnia rzecznik.

Inicjatywa jest ogólnodostępna dla wszystkich starszych osób z Elbląga.

– Są to zupełnie otwarte spotkania, nie trzeba się nigdzie zapisywać, nie trzeba się zgłaszać. Po prostu kto ma ochotę danego dnia przyjść, przychodzi. Wiele osób przychodzi od pierwszej edycji.- zaznacza Joanna Urbaniak.
Podczas spotkań seniorzy mogli poddać się badaniom profilaktycznym.

Oprócz warsztatów i wykładów, na każdym spotkaniu, uczestnicy mają do dyspozycji catering. Wszyscy seniorzy, którzy przychodzą na spotkania mogą spróbować zdrowej żywności, która przygotowana jest na jednym ze stolików.
28 maja zaplanowano spotkanie tegorocznego cyklu. Odbędzie się ono w Kamieniczkach Elbląskich przy ul. Świętego Ducha 3-4. Przewidziany jest między innymi dancing oraz podsumowanie z losowaniem nagród.

Jeśli chcesz obejrzeć fotorelację z wydarzenia, kliknij w zdjęcie u góry.

Fot. Mateusz Misztal