Seniorzy odpoczywają na wsi

Seniorzy odpoczywają na wsi
Fot. pixabay.com

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań i potrzeb zajęciami – tak wygląda adresowany do niesamodzielnych osób starszych projekt „Opieka w zagrodzie”, realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego ze środków unijnych.

– „Zielona opieka”, projekt poprzedzający „Opiekę w zagrodzie”, była strzałem w dziesiątkę, przykładem dobrego, innowacyjnego rozwiązania w sferze polityki senioralnej. To także właściwy kierunek myślenia o przyszłości wsi, która nie jest dziś już wyłącznie miejscem produkcji żywności. Cieszę się, że program jest kontynuowany – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Obecnie 75-osobowa grupa seniorów już korzysta z oferty (pobyty od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie do 14 sierpnia). Rekrutacja na kolejne turnusy odbywa się w trybie ciągłym i trwać będzie do 14 sierpnia. opiekunowie i podopieczni niektórych gospodarstw wspólnie realizują działania urozmaicające opiekę, integrując się ze sobą i z lokalnym środowiskiem.

Na przykład w czerwcu podopieczni z Wenecji, Komratowa i Niestronna razem uczestniczyli w wycieczce do Ciechocinka – m.in. odwiedzili tężnie i muzeum. Natomiast korzystający z opieki w Jastrzębcu we współpracy z lokalnym Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowali Senioriadę, na którą zaprosili gospodarstwo z Cekcyna oraz podopiecznych Domu Dziennego Pobytu „Senior WIGOR” z Gostycyna.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń do projektu oraz dokumenty znajdują się na stronie internetowej realizatora, którym jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie www.opieka.kpodr.pl

Z poprzedniej edycji programu pod nazwą „Zielona opieka” skorzystało łącznie 225 starszych pań i panów. Twórcy projektu są zbiorowym laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2018 w kategorii fundusze unijne. Źródłem finansowania obu edycji jest nasz Regionalny Program Operacyjny.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Print Friendly, PDF & Email