Senior: Zgłoś się do olimpiady „Senior Obywatel”

Senior: Zgłoś się do olimpiady „Senior Obywatel”

Wiesz, jak działa państwo, interesujesz się polityką i sprawami obywatelskimi? Nie czekaj i już dzisiaj zapisz się do udziału w olimpiadzie „Senior Obywatel”, czyli I Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Obywatelskiej. Mogą wziąć w niej udział seniorzy powyżej 60 roku życia. Właśnie trwają zapisy do gdyńskich eliminacji.

Gdyńscy seniorzy mogą się zgłaszać do udziału w eliminacjach do olimpiady wiedzy obywatelskiej o Puchar Prezydenta Gdyni. Jest to pierwsza w Polsce ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”. Eliminacje są przeprowadzane w kilku miastach w Polsce, w tym w Gdyni. Pomysł na olimpiadę powstał z inicjatywy Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W Gdyni będzie ona przeprowadzana pod patronatem Prezydenta Miasta Gdyni.

– Celem olimpiady jest podniesienie poziomu wiedzy obywatelskiej wśród seniorów, a ideą wykazanie, że obecnie seniorzy świadomie podążają za postępem i rozwojem oraz wykazują pełną świadomość swoich obywatelskich praw i obowiązków. W efekcie może to wpłynąć na zwiększenie udziału seniorów w życiu publicznym oraz pogłębienie ich aktywności obywatelskiej – mówi Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

W olimpiadzie mogą wziąć udział seniorzy powyżej 60 roku życia. Właśnie trwają zapisy do gdyńskich eliminacji. Zgłoszenia są przyjmowane od 6 listopada do 6 grudnia 2017 roku w Centrum Aktywności Seniora, YMCA, Fundacji FLY oraz Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gdyni. Wystarczy przyjść do jednego z punktów i się zapisać. Nie ma żadnych wstępnych sprawdzianów wiedzy.

Eliminacje lokalne olimpiady odbędą się 8 grudnia 2017 roku w ognisku YMCA. To wtedy seniorzy sprawdzą swoją wiedzę. Część lokalna będzie się składała z dwóch etapów. Najpierw każdy uczestnik będzie miał do wypełnienia test z około 20 pytaniami. Ci, którzy napiszą go najlepiej, przejdą dalej. Tego samego dnia, po przerwie, odbędzie się też drugi etap. Grupa najlepszych uczestników napisze wtedy kolejny test wiedzy obywatelskiej. Wygrają seniorzy, którzy uzyskają najlepsze wyniki. Później zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich. Końcowym etapem olimpiady będą eliminacje ogólnopolskie.

Pytania na teście wiedzy będą dotyczyć głównie struktury państwa, aktów prawnych regulujących prawa obywatelskie – ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw osób starszych, kompetencji organów państwa, zasad podziału władzy w państwie, czy znaczenia posiadania obywatelstwa.

Zanim seniorzy przystąpią do eliminacji lokalnych olimpiady, będą mogli jeszcze podszlifować swoją wiedzę podczas bezpłatnych wykładów i spotkań szkoleniowych. Odbędą się one 15 listopada 2017 roku, o godz. 14.00, w ognisku YMCA, 17 listopada 2017 roku, o godz. 14.00, w Fundacji FLY oraz 27 listopada 2017 roku, o godz. 11.30, w Centrum Aktywności Seniora w Gdyni.

 

  gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16908