Senior: Każdy może być artystą

Senior: Każdy może być artystą
Fot. Adminstrator

Biorą udział w olimpiadach sportowych, przeglądach karaoke, tańczą flamenco, a ostatnio nakręcili teledysk, za który otrzymali honorowy tytuł grand prix Pomorskiego Festiwalu Małych Form Artystycznych „Nasz Dom – Nasze Życie”. Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Gdyni udowadniają, że odkryć i pielęgnować swój talent można w każdym wieku.

Ten teledysk do melodii przeboju Gotye „Somebody That I Used To Know” jest inny niż wszystkie. Wystąpili w nim mieszkańcy i pracownicy gdyńskiego Domu Pomocy Społecznej z ulicy Pawiej. Słowa ułożone przez pracowników zaśpiewali Patrycja Mizerska i Przemysław Radziszewski – studenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W teledysku oglądamy mieszkańców jako aktorów na scenie, odgrywających role królowych czy postaci z Czerwonego Kapturka. Jedni tworzą wyjątkowe rękodzieła, inni prezentują zdolności muzyczne grając nie tylko na cymbałkach czy harmonijce, ale nawet na przedmiotach codziennego użytku, jak… tarka kuchenna.
 
– W naszym Domu zawsze jest wesoło. Zawsze coś wystawiamy, śpiewamy. Mogłam jeszcze w tym wieku zagrać taką rolę – królowej. Radziłabym wszystkim: troszkę odwagi i będziecie mogli tak samo się dobrze bawić i grać różne role – mówi pani Zofia, mieszkanka – aktorka w materiale video zapowiadającym teledysk.

Włączanie w działania artystyczne mieszkańców domów pomocy społecznej to doskonała forma terapii. Otwiera osoby niepełnosprawne na otaczającą rzeczywistość, dodaje im pewności siebie, a dzięki wsparciu i akceptacji, pozwala im czuć się wartościowymi członkami społeczności. Wiedzą o tym pracownicy DPS, którzy są z nimi na co dzień i którzy jako reżyserzy i scenarzyści przyczynili się do sukcesu teledysku.
 
– Osoby mieszkające w placówkach pomocy społecznej mają ogromny potencjał i o tym zawsze należy pamiętać. To jest potencjał wiedzy, umiejętności i doświadczenia, a my wiedząc o tym chcieliśmy pokazać, jak wiele mają do zaproponowania. Codzienna praca z podopiecznymi i jej efekty to przede wszystkim kompetencje oraz doświadczenie naszego personelu: indywidualne podejście do każdego mieszkańca, zainteresowanie nim i ciągłe podnoszenie kwalifikacji – podkreśla Lilianna Szewczuk–Putrym, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gdyni.
 
– Najistotniejszym elementem w pracy z seniorami jest dbałość o ich dobre samopoczucie. Nasi podopieczni, pełni życiowego doświadczenia, ukrytych talentów, pasji i zainteresowań, są jak księga czarów – wciąż do odkrycia. Potrzebny jest tylko przepis: empatia, szacunek, godność, dbałość, akceptacja i uznanie. To składniki mikstury, która pozwala czarować. Kiedy mieszkaniec czuje, że jest szanowany, bezpieczny, że może ufać drugiemu człowiekowi, dzieją się rzeczy magiczne. Ciepła relacja i przyjaźń otwiera drzwi do samorealizacji naszych podopiecznych. Jak to udało się nam osiągnąć? Otóż nic się nie udało, my to po prostu robimy. To jest cel naszej pracy – szczęśliwy senior! – podsumowuje Izabela Solińska, terapeutka w gdyńskim DPS, jedna z reżyserek teledysku.
 
13 listopada, w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, odbyła się Gala Festiwalowa wieńcząca trzeci Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych „Nasz Dom – Nasze Życie”. W imprezie udział wzięli podopieczni dziennych ośrodków wsparcia i mieszkańcy domów pomocy społecznej z województwa pomorskiego. Blisko 100 artystów pokazało przedstawienia, filmy, prezentacje, których wspólnym motywem przewodnim były talenty. Komisja oceniająca artystów przyznała honorowy tytuł grand prix właśnie Domowi Pomocy Społecznej w Gdyni.
 
– Organizatorem Festiwalu „Nasz Dom – nasze Życie” jest Dom Pomocy Społecznej w Gdyni oraz działająca przy DPS Fundacja „Słoneczna Jesień”. Finałowa Gala była przejawem solidarności międzypokoleniowej i instytucjonalnej, której głównym założeniem, oprócz jakości gotowego dzieła, było przełamywanie osądów o możliwościach, potencjale i wizerunku osób starszych w powszechnej świadomości społeczeństwa – mówi Krystyna Piech, Prezes Fundacji „Słoneczna Jesień”.

https://www.youtube.com/watch?v=HnLE–tUDeJo

Fot. YouTube

  Agnieszka Janowicz, gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17200 

Print Friendly, PDF & Email