Senior: Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok

Senior: Gdyński Uniwersytet Trzeciego Wieku zainaugurował rok

300 gdyńskich seniorów wzięło udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Już 14. rok z rzędu starsi mieszkańcy Gdyni będą mieli możliwość nauki, rozwijania zainteresowań, ciekawego spędzania czasu wolnego i spotkań w gronie znajomych.

Od 1 października indeks akademicki ma blisko 2000 seniorów–studentów Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczysta inauguracja 14. roku akademickiego odbyła się w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, w audytorium Pomorskiego Parku Naukowo–Technologicznego Gdynia. Nie zabrakło zatem życzeń i niespodzianek.

– Trzeba być ostrożnym, aby nie popaść w rutynę. A mówię o tym dlatego, że już 14. raz rozpoczynam uroczyście rok akademicki Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – tak niekonwencjonalnie przywitał seniorów–studentów Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wiceprezydent podziękował seniorom za ich aktywny udział w wielu miejskich inicjatywach rozwijających Gdynię. Życzył dobrego zdrowia, aby jak najczęściej mogli spotykać się i korzystać m.in. z zajęć przygotowanych przez GUTW. 

– Gdyńscy seniorzy są skarbnicą wiedzy i doświadczenia, współpraca z Państwem to wyzwanie, z którym mierzymy się z największą ochotą i satysfakcją – mówił wiceprezydent Michał Guć.

W trakcie uroczystości do grona gdyńskich seniorów–studentów dołączyło 100 nowych słuchaczy. Akademickie indeksy świeżo upieczeni studenci odebrali z rąk poseł Małgorzaty Zwiercan, przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej i wiceprezydenta Michała Gucia. 

– To już tradycja, że każdego roku powiększamy szeregi słuchaczy Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Obecnie na zajęcia uczęszcza około 2000 osób, ale liczba wszystkich starszych mieszkańców Gdyni, do których docieramy z naszą ofertą, przekracza 10 tysięcy – informuje Michał Guć.

– Jesteśmy chyba jedyną uczelnią na świecie, która cieszy się, gdy studenci z roku na rok wracają i powtarzają, czyli repetują przedmioty. Nie jest tajemnicą, że wśród studentów–seniorów są prawdziwi weterani, związani z GUTW od samego początku. To dla nas najlepszy sygnał, że trafiamy w oczekiwania starszych osób, a oferta zajęć jest skrojona na miarę ich potrzeb – zauważyła Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora.

I ewidentnie jest to prawda, gdyż sami studenci o sobie i o uczelni mówią niemalże jednogłośnie, że zarówno atmosfera, jak i program zajęć są dla nich magnesem. To też powody, które skutecznie zachęcają do porannego wstawania, przygotowania do kolejnych wykładów i dyskusji, większej troski o formę, a nawet fryzurę.

Zajęcia w ramach Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęły się w poniedziałek, 2 października, i trwać będą do końca czerwca 2018 roku.

  gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16553