Senior: Aktywni seniorzy z Braniewa

Senior: Aktywni seniorzy z Braniewa

 

Seniorzy z Braniewa po raz kolejny udowodnili, że są jedną z najaktywniejszych  grup społecznych  w swoim regionie. Dowód: zdobyli pieniądze, zorganizowali się i przygotowali  huczne obchody Powiatowego Dnia Seniora. Gala, która odbyła się we wtorek (17.10)  w Braniewskim Centrum Kultury była prezentacją nie tylko ich działalności, ale przede wszystkim  „aktywnego” i „otwartego”  podejścia do życia.

Seniorzy to coraz liczniejsza grupa naszego społeczeństwa. Potwierdzają to nie tylko raporty Głównego Urzędu Statystycznego. Żyjemy dłużej i  dłużej chcemy się z życia cieszyć. Dzisiejszy 60–latek to już nie tylko dziadek z wnukami na kolanach, to często osoba, która chciałaby przeżywać „drugą” młodość, realizować swoje pasje i w miarę możliwości korzystać z życia. Pytanie czy każdy z nich może sobie na to pozwolić, ale to jest temat na osobny artykuł.  To, że na globalne i lokalne problemy osób starszych zwracamy uwagę szczególnie jesienią, nie jest przypadkowe. Powodów jest kilka.  Poważny wiek nazywany  jest potocznie „jesienią życia”, a w kalendarzu jesienne miesiące to obchody: Międzynarodowego  Dnia  Osób Starszych (1 października), Europejskiego Dnia Seniora (20 października) i Międzynarodowego Dnia Osób Starszych (20 listopada). Wszystkie daty mają wspólny cel. Chodzi o zmianę wizerunku i podejścia zarówno do osób starszych, jak i ich samych do siebie.

Braniewo i działalność miejscowych seniorów może tu być doskonałym przykładem. Siłą napędową są emerytki, które przy wsparciu kilku równie aktywnych panów,  od 10 lat rozwijają działalność lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Działamy już 10 lat, ale samodzielną  placówką  jesteśmy od kwietnia 2016 roku. Wcześniej rozwijaliśmy się przy zaprzyjaźnionym Stowarzyszeniu Opieki Paliatywno–Hospicyjnej i Długotrwale Unieruchomionych „Pomocna Dłoń” w Braniewie, ale w pewnym  momencie poczuliśmy, że możemy działać sami. Dorośliśmy, ale pamiętamy o swoich korzeniach  – mówi Krystyna Jarmałkowicz, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Braniewie.

Działalność placówki nastawiona jest na poprawę jakości życia osób starszych. Seniorzy integrują się z innymi grupami społecznymi, organizacjami i instytucjami. Są bardzo aktywni, pogłębiają swoją wiedzę, promują zdrowy styl życia. Tańczą, pływają, podróżują,  uczestniczą w różnego rodzaju akcjach i zawodach. Na swoją działalność pozyskują środki. Ich ostatnim sukcesem jest zdobycie dofinansowania ze Starostwa Powiatowego w Braniewie do organizacji Powiatowego Dnia Seniora.

Gala odbyła się we wtorek (17 października br.)  w Braniewskim Centrum Kultury. Była prezentacją nie tylko ich działalności, ale przede wszystkim „aktywnego” i „otwartego” podejścia do życia. Do udziału w projekcie zostali zaproszeni seniorzy z innych braniewskich organizacji, a nawet koleżanki z Obwodu Kaliningradzkiego, które uświetniły spotkanie, występując na scenie BCK ze swoim własnym programem artystycznym. I to nie była jedyna niespodzianka. W ramach integracji pokoleniowej, przed seniorami zaprezentowała się grupa kilkuletnich artystów ze Szkoły podstawowej nr 5 w Braniewie.

– Niech Wam zdrowie służy i cieszcie się życiem sto lat albo dłużej. I niech Was  nie bolą biodra i kolana, byście mogli tańczyć do samego rana –  takie życzenia usłyszeli od najmłodszych kolegów seniorzy.

Życzenia się przydały, bo to co prezentowali na scenie wymagało kondycji fizycznej. Seniorki wystąpiły w pokazie tańców latynoamerykańskich, których na co dzień uczą się  pod okiem instruktorki z Elbląga Edyty Beńko. Potem zaprezentowano Zumbę i małą formę teatralną w wykonaniu członków senioralnego Teatru Pomyłek. Na scenie zaśpiewały zespoły emerytów z Braniewa i Pieniężna: Tęcza Warmii, Wrzos, Ton Lira, Stokrotki  i Braniewska Nuta. W holu można było podziwiać obrazy, kulinaria i rękodzieło autorstwa osób po 60–tym roku życia.

– Najpierw haftowałam, a teraz szydełkuję. To jedna z moich licznych pasji – mówi Bożena Salitra, emerytka spod  Fromborka, prezentując robione własnoręcznie sukienki, szale, peleryny.

Kulminacją spotkania był pokaz mody w wykonaniu seniorek, do którego przygotowały się pod okiem projektantki Anny Kowalczyk z Elbląga.

– Jestem pod wrażeniem tego, co tu zobaczyłam. Każdy powinien wziąć przykład z aktywności tych ludzi – mówi Jadwiga Król, radna Sejmiku Warmii i Mazur, która  od kilku lat współpracuje z seniorkami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Braniewa. Podobnego zdania byli pozostali zaproszeni goście. Na galę przybyli i życzenia seniorom składali m.in. starosta braniewski Leszek Dziąg, przedstawiciele burmistrz Braniewa Moniki Trzcińskiej i wójt gminy Braniewo Tomasz Sielicki.

Marta Hajkowicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16698

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.