Sasin: Rozlewanie szczepionki przeciw COVID-19 w Polfie Tarchomin może ruszyć za kilka tygodni

Sasin: Rozlewanie szczepionki przeciw COVID-19 w Polfie Tarchomin może ruszyć za kilka tygodni
Fot. Thirdman / Pexels

Rozlewanie szczepionki przeciw COVID-19 w Polfie Tarchomin może ruszyć za kilka tygodni – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że produkcja szczepionki, to kwestia „kilku lat i wymaga zainwestowania ok. 3 mld zł”.

Sasin podkreślił w rozmowie z Polsat News, że za kilka tygodni ruszy w Polfie Tarchomin, jako spółce Skarbu państwa, rozlewnia szczepionki przeciw Covid-19. – Kończy się przygotowanie linii, która kosztem 40 mln zł została przygotowana do tego – poinformował.

Jak tłumaczył, jeśli chodzi o produkcję szczepionki, to kwestia „na lata” i bardzo kosztowna. – W produkcję potrzeba zainwestować ok. 3 mld zł, co nie znaczy, że nie będziemy tego robić – dodał.

– Ambicją rządu jest, żeby odbudować przemysł farmaceutyczny w Polsce – zaznaczył Sasin.

Prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król, powiedział w styczniu PAP, że Polfa Tarchomin jest w trakcie budowy linii produkcyjnej dla ampułek, którą będzie można wykorzystać także do rozlewu szczepionek na koronawirusa.

– Taka linia może zostać użyta do konfekcjonowania różnych produktów farmaceutycznych, w tym np. różnych szczepionek – wyjaśnił.

Jarosław Król poinformował także, że nowobudowana linia produkcyjna osiągnie możliwości napełnienia około 16 tys. ampułek na dobę, czyli około 40 mln rocznie. Ampułkarnia będzie gotowa na jesieni. (PAP)

Print Friendly, PDF & Email