Samorząd diagnostów ostrzega m.in. przed płatnymi pseudo testami na koronawirusa

Samorząd diagnostów ostrzega m.in. przed płatnymi pseudo testami na koronawirusa

Do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania epidemii przez nieuczciwe osoby, które proponują m.in. pseudo testy lub testy o bardzo niskiej wykrywalności koronawirusa – ostrzega prezes KRDL Alina Niewiadomska.

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w opublikowanym w piątek piśmie zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

Niewiadomska poinformowała, że do izby diagnostów do docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania sytuacji związanej z obowiązywaniem stanu epidemii przez nieuczciwych przedsiębiorców.

– Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby niemające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych – wskazała.

Jak dodała – proponowane są niemające faktycznej wartości „specjalne polisy ubezpieczeniowe” w przypadku zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2), kierowane do osób wykonujących zawody medyczne.

Zaznaczyła, że podejmowane są też liczne próby sprzedaży placówkom medycznym testów o bardzo niskiej skuteczności wykrywania koronawirusa (SARS-CoV-2,) których stosowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków.

Prezes KRDL zwróciła się z prośbą do wszystkich osób wykonujących zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

Zaapelowała też do organów władzy publicznej odpowiedzialnych za prawidłowe zabezpieczenie funkcjonowania państwa polskiego o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań celem wyeliminowania z rynku wskazanych praktyk.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)
Źródło: PAP
Fot. Pixabay