Sałatka w niebieskich odcieniach

Sałatka w niebieskich odcieniach
Fot. Mateusz Misztal

2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji odwiedziliśmy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu i przyjrzeliśmy się jak tam świętuje się ten dzień.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. Ma on na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Hasło, które towarzyszy temu dniowi, to „Nie bądź zielony, bądź niebieski”. Tego dnia na znak solidarności z autystami ludzie przybierają niebieskie elementy stroju, a budynki zostają podświetlone na ten właśnie kolor.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu dzień ten celebrował sałatką wiosenną. Pracownicy ośrodka z wsparciem „Rotary Club Elbląg Centrum” zorganizowali kuchenne zajęcia dla dzieci z autyzmem. Podopieczni w pierwszej kolejności musieli powiedzieć, z czego może składać się taka sałatka, następnie umyć przygotowane do niej warzywa, z pomocą dorosłych pokroić je i umieścić wszystko w jednej misce. Dla większości ludzi może wydawać się to zadaniem niewymagającym wiele wysiłku, przecież sałatki robimy na co dzień, ale dla tych dzieci było to duże przedsięwzięcie.

O cel tej akcji zapytaliśmy wychowawcę pierwszej klasy zespołu edukacyjno-terapeutycznego dla dzieci z autyzmem – Annę Hatle-Tafelską:

– Osoby z autyzmem często mają ograniczony repertuar jedzenia i spożywają tylko niektóre składniki, często niezdrowe, stąd ich przybieranie na masie. Również stąd pomysł na zrobienie czegoś zdrowego w ramach naszego projektu „Aktywni razem”, żeby to była zdrowa, wiosenna sałatka, która nie pójdzie w biodra, a jednocześnie żeby to było coś zrobionego wspólnie z elbląskim rotariańskim klubem.

Wspomniany projekt „Aktywni razem”, którego realizację wspomógł „Rotary Club Elbląg Centrum”, oprócz zajęć w placówce obejmuje również wyjazdy z dziećmi poza mury szkoły, a nawet poza miasto. Jednym z najbliższych takich wyjazdów jest ten do aquaparku w Redzie. Chodzi o miłe spędzenie czasu, a jednocześnie zachęcenie podopiecznych do aktywności fizycznej.

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wspomóc ośrodek naszą obecnością. W tym roku mija 4 lata odkąd działamy w Elblągu. Jesteśmy jednym z dwóch rotariańskich klubów w Elblągu, liczymy obecnie 14 członkiń. Nasze działania są skupione wokół osób, które potrzebują pomocy – m. in.: osób starszych, dzieci, młodzieży z niepełnosprawnością. W ten międzynarodowy dzień autyzmu chcieliśmy być razem, pomóc, bo wiadomo że rehabilitacja dzieci z autyzmem wymaga dużo wyrzeczeń i środków finansowych. Trudności, które wynikają z autyzmu, z którymi musi się borykać dziecko czy osoba dorosła, są do końca życia i tak naprawdę taka rehabilitacja musi być cały czas – mówi Ewa Bidzińska, I wiceprezydent „Rotary Club Elbląg Centrum”.

Print Friendly, PDF & Email