SadziMY las. Weź udział w akcji

26 kwietnia w całej Polsce odbędzie się wydarzenie pod nazwą „sadziMY” zorganizowane z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Każdy może przyłączyć się do akcji i samodzielnie posadzić drzewko.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej teraz wszyscy będą mogli z łatwością posadzić własne drzewo. Uroczysta inauguracja akcji odbędzie się z udziałem Pierwszej Pary w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, jednej z wielu zniszczonych przez huragan 100-lecia w sierpniu 2017 r. Spotka się tam ponad 1000 osób, aby posadzić 100 ha nowego pokolenia lasu. Łączna liczba drzewek posadzonych w ramach tego wydarzenia przekroczy 300 tys.

Akcja odbywać się będzie również na terenie Nadleśnictwa Elbląg. Tutaj w dniu akcji odbiór sadzonek sosny będzie możliwy przy siedzibie Nadleśnictwa (ul. Marymoncka 5), od godz. 9:00 do wyczerpania zapasów.

Informacji na ten temat można szukać także na profilu społecznościowym Nadleśnictwa Elbląg.

Przypomnijmy huragan 100-lecia był największym takim kataklizmem w 95-letniej historii Lasów Państwowych. W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nawałnice połamały i wywróciły miliony drzew na powierzchni ok. 70 tys. ha w pasie od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę, Kujawy po Kaszuby. Obszar zniszczeń w lasach odpowiadał wielkością całej aglomeracji warszawskiej. W ciągu dwóch lat Lasy Państwowe uprzątnęły już ponad 90% całego terenu po kataklizmie. Pracowało przy tym ponad 1200 leśników i ok. 4000 pracowników prywatnych firm usług leśnych oraz kilkaset maszyn leśnych. Przyszedł czas na odtworzenie zniszczonych lasów. W najbliższych latach leśnicy posadzą tam blisko 220 mln nowych drzew.