Rzeszów: Otwarto pierwszą na Podkarpaciu poradnię dla ozdrowieńców po COVID-19

Rzeszów: Otwarto pierwszą na Podkarpaciu poradnię dla ozdrowieńców po COVID-19
Fot. Pixabay

Pierwszą na Podkarpaciu poradnię dla ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały z COVID-19, otwarto w środę w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Poradnia posiada zaplecze diagnostyczne i radiologiczne, aby ustalić ewentualne powikłania po koronawirusie i je leczyć.

Jak poinformował PAP p.o. dyrektora KSW nr 1 Marek Wiater, jest to pierwsza tego typu przychodnia na Podkarpaciu i prawdopodobnie pierwsza w Polsce.

Poradnia została otwarta oficjalnie w środę, przy Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w KSW nr 1 w Rzeszowie, jednak pacjentów przyjmuje już od kilku dni.

– Zapisanych jest ponad 30 osób, a na Podkarpaciu, według ostatnich danych, ozdrowieńców jest prawie 380. Tak więc na chwilę obecną to prawie 10 proc. Każdy będzie mógł się zgłosić i zbadać, aby sprawdzić jaki uszczerbek na zdrowiu spowodował COVID-19 – zaznaczył Wiater.

Dodał, że poradnia posiada pełne zaplecze diagnostyczne i radiologiczne. Przypomniał, że choroba ta atakuje głównie płuca. Można tam zatem wykonać badania m.in. spirometryczne, RTG. Pacjentami zajmują się przede wszystkim specjaliści pulmonolodzy.

Dzięki poradni zyskają także lekarze oraz studenci medycyny. Będą tam bowiem mogli prowadzić badania naukowe, pogłębiać wiedzę na temat nowej choroby, a studenci – odbywać praktyki.

Agnieszka Pipała
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email