Rzecznik MZ: Deksametazon stosowany w Polsce od dłuższego czasu, również w leczeniu objawowym przy COVID-19

Rzecznik MZ: Deksametazon stosowany w Polsce od dłuższego czasu, również w leczeniu objawowym przy COVID-19

Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów COVID-19 – powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Odniósł się w ten sposób do informacji WHO dot. stosowania specyfiku w leczeniu COVID-19.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała we wtorek za „naukowy przełom” informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że deksametazon z grupy sterydów znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na COVID-19 i ogłosili go pierwszym lekiem, którego skuteczność przeciw tej chorobie została potwierdzona klinicznie.

Rzecznik pytany o lek zaznaczył, że deksametazon jest stosowany w Polsce od dłuższego czasu i nie jest lekiem antywirusowym, lecz przeciwzapalnym, choć stosowany jest w Polsce od początku epidemii do leczenia objawowych chorych z COVID-19.

– To jest lek przeciwzapalny stosowany m.in. w leczeniu schorzeń reumatoidalnych czy chorób skóry. Nie jest niczym nowym. Jest produkowany przynajmniej w trzech polskich firmach. Dostępny na rynku. Tani – podkreślił.

Klaudia Torchała
Fot. Pixabay