Ruszyła 8. edycja akcji charytatywnej dedykowanej gdańskim dzieciom

Ruszyła 8. edycja akcji charytatywnej dedykowanej gdańskim dzieciom
Fot. Adminstrator

W tegorocznej akcji „Każdy może pomóc” przygotowano 800 listów. Trafią one do ludzi dobrej woli, którzy chcą wesprzeć świątecznymi upominkami najbardziej potrzebujące gdańskie dzieci. Paczki muszą dotrzeć do magazynu Międzynarodowych Targów Gdańskich przy ul. Żaglowej 11 między 9 a 13 grudnia.

„Każdy może pomóc” to akcja charytatywna, którą wymyśliła Magda Theus – pracowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. W 2012 roku pracownicy socjalni po raz pierwszy przeprowadzili z dziećmi – podopiecznymi MOPR – rozmowy. Na ich podstawie zdobyli najważniejsze informacje na temat dziecka. Pytali o pasje, marzenia, ulubione zabawy, książki, kolory. Na podstawie tych rozmów powstały listy. Napisane co prawda w pierwszej osobie, podpisane imieniem dziecka, ale stworzone przez pracownika socjalnego, bo dzieci nie wiedziały jaki jest cel rozmowy. W pierwszej edycji „Każdy może może pomóc” takich listów napisano 20. Z każdym rokiem liczba pisanych listów rosła, bo ludzi chętnych do robienia anonimowych paczek też przybywało. W ciągu siedmiu lat trwania akcji udało się już obdarować ponad 3,5 tysiąca potrzebujących dzieci, a akcja „Każdy może pomóc” stała się jednym z flagowych projektów Gdańska. W tym roku ponownie przygotowano aż 800 listów!

– Akcja „Każdy może pomóc” wpisała się już na dobre w gwiazdkowy krajobraz miasta – mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. – To nie tylko zasługa organizatorów, ale przede wszystkim darczyńców, którzy nigdy nie zawodzą. I za ten niezwykły odzew, za serce, za chęć niesienia bezinteresownej pomocy pięknie Państwu dziękuję. Mam też wielką nadzieję, że i w tym roku spełnicie Państwo marzenia gdańskich dzieci o świątecznym upominku. Takim wyczekiwanym, upragnionym, szczególnie cennym – bo spontanicznym, przygotowanym od serca.

By przyłączyć się do akcji w pierwszej kolejności należy pobrać list, w którym znajdziemy imię dziecka, jego wiek, wymiary i inne informacje, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać prezent pasujący do profilu dziecka. Warto przypomnieć, że w kwestii wyboru prezentu darczyńcza ma pełną dowolność. List jest jedynie wskazówką do przygotowania prezentu, który wpisze się w zainteresowania dziecka. W bieżącym roku listy będzie można zdobyć głównie drogą mailową, dlatego zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod adresem: kmp@mopr.gda.pl.

W razie pytań czy wątpliwości można zadzwonić do gdańskiego MOPR przy ul. Dyrekcyjnej 5, tel.: 797 909 120.

Przygotowane upominki dla dzieci należy dostarczyć w dniach od 9 do 13 grudnia do siedziby Międzynarodowych Targów Gdańskich – AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku (godziny odbioru będą podane w listach).

Do udziału w akcji zachęcane są nie tylko osoby prywatne, ale też przedstawiciele biznesu odpowiedzialnego społecznie.

Natalia Gawlik
Źródło: gdansk.pl
Fot. Jerzy Pinkas / gdansk.pl
Print Friendly, PDF & Email