Rozpoczął się nowy rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych

Rozpoczął się nowy rok akademicki w Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony w 1990r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Święto seniorów szczególnie uroczyście fetują słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którzy – tak jak wszyscy studenci – tego dnia rozpoczynają kolejny rok akademicki.

W Elblągu ta podwójna uroczystość zaczęła się pod Urzędem Miasta, gdzie uformował się pochód, prowadzony przez zespół muzyczny „Gronowiacy”. Słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych na czele z dyrektorką Iwoną Orężak, towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych, a wśród nich Bogusław Milusz – Wiceprezydent Miasta, Maciej Pietrzak – Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, Barbara Dyrla – Pełnomocnik Prezydenta ds. Osób Niepełnosprawnych. Hasło senioriady 2015 brzmiało: „żyj kolorowo!” Wśród pięknie uczesanych srebrnych, złotych i ciemnych głów rzucały się w oczy kolorowe kapelusze i hasła: „dojrzali wspaniali”, „siła wieku człowieku”, „młodzi duchem”. To, że nie były to czcze słowa, było widać w oczach i ruchach maszerujących. Prowadzący pochód Piotr Imiołczyk, historyk i opiekun szkolnego koła historycznego wołał: kiedy zaczyna się życie? – Po sześćdziesiątce! – skandowali seniorzy. Dla historyka ludzie po sześćdziesiątce to zapewne żywa historia. Tak jest rzeczywiście, życie każdego seniora to długa opowieść nie tylko o nim i jego rodzinie, ale także o kraju i świecie. Historia długa, ale nie skończona: starsze panie i panowie nie tylko dziarsko maszerowali, ale i z ciekawością dopytywali się o plan zajęć na uniwersytecie i nie był to ich jedyny plan na przyszłość.

W nowym roku akademickim elbląski UTWiON ma dla swoich słuchaczy równie bogatą ofertę, jak w roku ubiegłym. – Dzieje się dużo – mówi Iwona Orężak, dyrektorka uniwersytetu. – Nasza oferta jest bogata, pracujemy nad tym, żeby ją udoskonalić. Ilość sekcji jest tak duża, że trudno już coś nowego wymyślić. Jednak są nowości. Powstała jedna nowa sekcja – terapeutyczna. Tworząc ją mieliśmy na uwadze osoby z różnymi problemami emocjonalnymi. Zobaczymy, czy się przyjmie. Sekcję rękodzieło artystyczne zamieniliśmy na rękodzielniczo–krawiecką, bo mieliśmy sygnały, że panie chcą pofantazjować ze swoją garderobą. Jeśli chodzi o wykłady, staramy się, żeby były jak najbardziej różnorodne, z różnych dziedzin nauki, od historii, geografii, po politykę. O zdrowiu też nie zapominamy, ale nie chcemy z tą tematyką przesadzać, przecież każdy z nas gdzieś się leczy. Na wybór tematów mają wpływ słuchacze. Jest rada słuchaczy, co najmniej dwa razy do roku robimy spotkania liderów sekcji, na których oczekujemy sugestii i propozycji dotyczących tematyki wykładów. Wykładowcy pochodzą z wyższych uczelni nie tylko z Elbląga, ale także z Gdańska i Olsztyna. Poszukujemy ciągle nowych, zapraszamy też osoby, które mają dużą wiedzę w jakiejś dziedzinie i chcą się nią podzielić. Nasz uniwersytet jest wciąż otwarty dla nowych słuchaczy – zapraszamy, jeszcze się pomieścimy.

Inauguracja nowego roku akademickiego UTWiON odbyła się tradycyjnie już w wypełnionym po brzegi teatrze. Słuchaczy witali Iwona Orężak, Teresa Urban – Pełnomocniczka Prezydenta ds. Osób Starszych oraz gospodarz – dyrektor teatru Mirosław Siedler. – Mamy dziś piękne słońce, a liście mają troszeczkę inny kolor, ale jakże piękny – zauważył pan Siedler, nawiązując do hasła senioriady. – Mówi się, że młodość charakteryzuje się dużą ilością marzeń, a małą wspomnień – powiedziała obecna na uroczystości Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko–mazurska – a w starości jest odwrotnie. Jednak państwo są przykładem, że seniorzy mogą mieć nie mniej marzeń niż wspomnień.

Wykład inauguracyjny, wygłoszony przez dr Małgorzatę Stompór nosił tytuł: „Promocja zdrowia u osób starszych”. Słuchacze otrzymali wskazówki, jak postępować, żeby jak najdłużej zachować dobrą kondycję i cieszyć się życiem. Jak to robić praktycznie, pokazał kabaret Ale Babki z UTWiON, a dzięki pięknym piosenkom zaśpiewanym przez aktorów Teatru im. A.Sewruka seniorzy opuścili gościnny teatr w wyśmienitym nastroju, gotowi do działania.

  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13070