Rosja: Ponad 6 tysięcy nowych infekcji i ponad sto nowych zgonów na COVID-19

Rosja: Ponad 6 tysięcy nowych infekcji i ponad sto nowych zgonów na COVID-19
Fot. Pixabay

W Rosji kolejny dzień przyrost zakażeń koronawirusem utrzymuje się powyżej sześciu tysięcy. W ciągu minionej doby wykryto 6 234 infekcje, zmarły 124 osoby. Łączna liczba zakażeń od początku epidemii wynosi teraz 765 437, a liczba przypadków śmiertelnych 12 247.

Od wybuchu epidemii wyzdrowiały 546 863 osoby. W ciągu minionej doby szpitale opuściło 7 490 wyleczonych pacjentów. Nowe dane podał w sobotę sztab ds. walki z pandemią.

Nadal największy przyrost zgonów obserwowany jest w Petersburgu, gdzie od piątku zmarło 27 osób – dwukrotnie więcej niż w Moskwie, gdzie zmarło 14 chorych.

W stolicy Rosji trzeci dzień dobowy przyrost zakażeń utrzymuje się poniżej sześciuset przypadków: sztab poinformował o 578 nowych infekcjach.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin zaprzeczył, by władze ukrywały prawdę o liczbie zakażeń. – Nasze miasto jest przecież niewielkie, żyjemy wszyscy w promieniu 15 kilometrów (…) i choć żyje tu 12 milionów ludzi (według nieoficjalnych danych kilka milionów więcej – PAP), to wiemy, co się dzieje w mieście – oświadczył mer.

– To nie jest możliwe do ukrycia – dodał.

Z badań wynika, że coraz mniej mieszkańców wielkich miast w Rosji – liczących ponad 1 mln ludności – zakłada maseczki ochronne i rękawiczki. Pod koniec czerwca do zakładania maseczek i rękawiczek w sklepach spożywczych przyznało się 86 proc. mieszkańców metropolii. Na początku lipca ich udział spadł do 81 proc. W salonach fryzjersko-kosmetycznych liczba klientów stosujących środki ochrony spadła z 60 proc. do 53 proc. Dane te podał w sobotę portal RBK, powołując się na badanie agencji marketingowej Wanta Group.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email