Rok 2018 w IKS „Atak”

Rok 2018 w IKS „Atak”

W roku 2018 , w  IKS „Atak” Elbląg działo się dużo. Najważniejszym wydarzeniem były jednak 20. urodziny klubu, obchodzone na sportowo i w szerokim gronie przyjaciół, sympatyków klubu i sportowców z różnych zakątków Polski i Europy. Ten 2019 będzie równie bogaty w sportowe wydarzenia.

Integracyjny Klub Sportowy ATAK powstał w 1998r, obecnie jest największym klubem, który zajmuje się sportem osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie w woj. warmińsko-mazurskim.

– Od dwudziestu lat naszym podstawowym celem jest rehabilitacja poprzez sport wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Prowadzimy cykliczne zajęcia dla osób niepełnosprawnych ruchowo w kilku sekcjach sportowych, tj. siatkówka na siedząco i stojąco (halowa oraz plażowa), pływanie, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów i hokej na sledżach, boccie – informują przedstawiciele IKS Atak. – W szeregach naszego klubu znajduje się wielu reprezentantów kadry narodowej, medalistów Pucharów Świata, Mistrzostw Świata i Europy oraz Paraolimpiady. Od 2014 roku prowadzimy także zajęcia w sekcjach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych intelektualnie takie jak: judo, łyżwiarstwo, pływanie, tenis stołowy, siatkówka i nordic walking. Do sekcji osób niepełnosprawnych intelektualnie należy 50 zawodników w wieku od 9 do 50 lat.

Aby zawodnicy mogli brać udział w zawodach Olimpiad Specjalnych Polska, w 2015 roku przy Stowarzyszeniu IKS ATAK, powstał Klub Olimpiad Specjalnych „ONI w ATAKU” (Osoby Niepełnosprawne Intelektualnie w ATAKU).

– W ten sposób możemy reprezentować nasze województwo na zawodach rangi regionalnej, ogólnopolskiej i światowej organizowanych także przez stowarzyszenia prowadzące sekcje sportowe dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – mówi Tomasz Woźny, prezes IKS Atak Elbląg. – Poprzez udział w zajęciach, nasi zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne słabości i bariery, zwiększając w ten sposób poczucie własnej wartości w społeczeństwie. Oprócz rehabilitacji i podnoszenia sprawności fizycznej, treningi uczą osoby niepełnosprawne intelektualnie samodzielności i dyscypliny, a pokazy i turnieje są bardzo ważnym elementem na które z niecierpliwością czekają zawodnicy, ponieważ podsumowują one dotychczasową pracę zawodników, uczą zdrowej rywalizacji, współżycia w grupie i akceptacji.

Integracyjny Klub Sportowy ATAK, jest stowarzyszeniem, które oprócz podstawowej działalności sportowej zajmuje się także aktywizacją zawodową i społeczną.

– Naszą perełką od 3 lat jest Ośrodek Sportowy w Piastowie na którym znajdują się trzy pełnowymiarowe boiska do siatkówki plażowej z bazą noclegową oraz rekreacyjną na których trzykrotnie organizowaliśmy Mistrzostwa Polski oraz Międzynarodowe turnieje w siatkówce plażowej – zaznacza Tomasz Woźny.

W 2018 roku klub po raz trzeci został nagrodzony Nagrodą Prezydenta Elbląga w dziedzinie „Sport i Turystyka”, a zawodnicy IKS zdobywali medale podczas IX Ogólnopolskich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Katowicach w czerwcu 2018r. 3 listopada z Poznania zawodnicy IKS przywieźli 7 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal wywalczony podczas memoriału Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Judo.

W tym roku klub także czeka wiele wydarzeń sportowych. Już w pierwszej jego połowie nie będzie nudno. Na przełomie styczna i lutego zorganizaowany został obóz sportowy dla hokeistów na sledżach. 2 marca odbył się IV Regionalny Warmińsko – Mazurski Turniej Judo Olimpiad Specjalnych w Elblągu.

Od 7 do 22 marca br. trwają Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi, w których również wystąpią reprezentanci elbląskiego klubu. Na początku kwietnia w Elblągu po raz pierwszy zorganizowany zostanie Warmińsko – Mazurski Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych.