Rogaliki i bułeczki na jesienne smuteczki

Rogaliki i bułeczki na jesienne smuteczki
Fot. Adminstrator

Coraz dłuższe wieczory sprawiają, że mamy ochotę nie tylko na podjadanie smakołyków, ale także częściej lubimy spędzać czas w kuchni. Lekarstwem na jesienną szarugę i znużenie mogą być bułeczki i rogaliki własnej roboty, które swym zapachem i smakiem z pewnością zamienią ponury, chłodny dzień w przyjemną chwilę.

Pierogowe rogaliki z jabłkiem

Składniki:

1/4 paczki drożdży (rozrobić w mleku i cukrze, aby wyrosły), 2 jajka (z jednego jajka zostawić białko do smarowania rogalików), 2 – 4 łyżki śmietany, 1/2 kostki smalcu, 1/2 kostki margaryny (np. Kasia), mniej niż 1 kg mąki (ja sypię na oko tak, aby konsystencja ciasta była dobra do formowania pierożków), 2 duże jabłka – pokroić na cząstki, które będą nadzieniem.

Przygotowanie:

Do miski wsypać mąkę oraz resztę składników. Na końcu dodać wyrośnięte drożdże. Wszystko razem wygnieść (starać się robić to jak najkrócej), aby otrzymać jednolitą masę. Kulę ciasta włożyć do lodówki na około 1 godzinę.
Po tym czasie formować pierożki z nadzieniem jabłkowym. Każdą wierzchnią stronę pierożka zanurzyć w białku i cukrze. Piecze się dosyć krótko, do zarumienienia. Najlepsze są ciepłe, zaraz po wyjęciu z piecyka.

Rogaliki z powidłami

To chyba jedno z najpopularniejszych rozwiązań dotyczące rogalików. Chodzi o nadzienie z powideł oczywiście. Bardzo dobre rogaliki i prosty do wykonania przepis.

Składniki:

50 dag mąki, 25 dag margaryny, 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia, 5 dag drożdży, 5 łyżek mleka, 2 jajka, 2 opakowania cukru waniliowego, szczypta soli, powidła śliwkowe, cukier puder do posypania rogalików.

Przygotowanie:

Drożdże rozpuścić w zimnym mleku. Z mąki zmieszanej z proszkiem do pieczenia, margaryny, rozpuszczonych drożdży, jajek, cukru waniliowego, soli wyrobić ciasto. Gotowe owinąć w ściereczkę i włożyć do lodówki na 2 – 3 godziny.
Podzielić na 2 części. Rozwałkować ciasto na grubość 3 mm w kształcie koła, następnie podzielić na 12 części (w kształcie trójkąta), formować rogaliki wkładając do każdego powidło.
Układać na papierze do pieczenia i piec w temperaturze 200 stopni C przez 20 minut. Po ostudzeniu posypać cukrem pudrem.

Francuskie rogaliki z czekoladą

Składniki:

Ciasto francuskie mrożone 500 g, czekolada 1,5 tabliczki, żółtko 1 szt ., cukier 50 g

Przygotowanie:

Ciasto rozmrozić i rozwałkować. Pokroić na kwadraty o boku 10 cm, a następnie na trójkąty. Na każdym trójkącie ułożyć kostkę czekolady, zawinąć w ciasto, formując rogalik. Mocno zalepić brzegi. Rogaliki posmarować żółtkiem roztrzepanym z łyżką wody, posypać cukrem. Piec 15 minut w temp 200 stopni C.

Bułeczki z serem  

Ktoś kiedyś powiedział (napisał) , że wszystko , co z serem, musi być dobre ;-) W zupełności zgadzam się z tym stwierdzeniem , bo jak do tej pory , jeszcze nie trafiłam na serowy wypiek, który by mi nie smakował.

Ciasto:
– 45 dag mąki,
– 10 dag cukru (kilka łyżeczek),
– 10 dag smalcu,
– 2 jaja,
– 1 szkl. ciepłego mleka,
– 2,5 dag drożdży (użyłam 7 g suszonych),
– cukier waniliowy,
– szczypta soli.

Nadzienie:
– 30 dag białego sera,
– 10 dag cukru,
– 1 jajko (lub samo żółtko, w zależności od konsystencji sera),
– kilka kropli olejku waniliowego.

Przygotowanie:

Z drożdży, odrobiny cukru i mąki przygotować rozczyn i pozostawić do momentu, aż zacznie rosnąć. Pozostałe składniki ciasta wymieszać ze sobą, dodać rozczyn i dobrze wyrobić (jeśli ciasto jest zbyt rzadkie i klejące – dodać trochę mąki). Następnie pozostawić do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować masę serową, mieszając ze sobą składniki nadzienia. Wyrośnięte ciasto rozwałkować na kształt prostokąta, posmarować nadzieniem, a następnie zwinąć jak roladę i kroić na kwadratowe kawałki lub nieco węższe paski. Ponownie zostawić do wyrośnięcia, a następnie piec w temp.200st.C. ok.35 minut.

Uwaga:
Jeżeli używamy sera przypominającego konsystencją twarożek, wtedy lepiej jest dodać samo żółtko zamiast całego jajka, żeby masa nie była zbyt rzadka i nie wypływała podczas krojenia na kwadraty. Przed pieczeniem bułeczki można posmarować rozmąconym jajkiem z odrobiną mleka.

Bułki miodowe

Składniki:

– 50 g drożdży,
– 1/4 szklanki mleka,
– 1 cukier waniliowy,
– 1/4 – 1/2 szklanki miodu,
– około 500 g mąki,
– 1/2 kostki miękkiego masła,
– 3 jajka.

Przygotowanie:

Drożdże rozgnieść z cukrem waniliowym, zalać ciepłym mlekiem, dokładnie wymieszać, dodać miód, ponownie dokładnie wymieszać. Dodać 2 jajka (lub 3 żółtka, wtedy ciasto będzie żółciutkie), wymieszać, dodać masło, wymieszać. Na koniec dodawać po trochu mąki, wyrabiając ciasto. Tak przygotowane ciasto można rozwałkować na około 1 cm i wykrawać krążki lub formować samemu kulki. Wyłożyć na formę i posmarować jajkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego na około 75°C i po 5-10 minutach podkręcić na 200°C i piec do uzyskania złotego koloru. Ciasta nie trzeba odstawiać do wyrośnięcia, gdyż wstawiamy je do lekko nagrzanego piekarnika.

Buły zaczynają rosnąć i wtedy podkręcamy temperaturę. Równie dobre z powidłami w środku lub wisienką.

Bułki oliwkowo-orzechowe

Składniki:

– 375 g mąki pszennej
– 7 g drożdży instant
– płaska łyżeczka cukru
– płaska łyżeczka soli
– 250 ml letniego mleka
– 100 g czarnych oliwek
100 g łuskanych orzechów włoskich

Przygotowanie:

Oliwki wypestkować albo kupić gotowe. Z pierwszych 5 składników wyrobić mikserem ciasto. Odstawić do wyrośnięcia. Przebić, zagnieść rękoma wgniatając oliwki i orzechy (mogą być włoskie albo laskowe). Uformować 10 bułek. Odstawić do wyrośnięcia. Piec w nagrzanym do 200°C piekarniku 25-30 minut.
  opr. A. Ś. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 4558

Print Friendly, PDF & Email