ROBOCZA Alternatywny system, czyli jak zainstalować Linuksa część pierwsza

ROBOCZA Alternatywny system, czyli jak zainstalować Linuksa część pierwsza

Każdy, kto choć raz w życiu miał kontakt z komputerem wie, jak wygląda pulpit, co to jest ikona, czy co to kursor myszy i co znaczy kliknąć. Nie każdy jednak wie co to system operacyjny, czy rozumie co to komputer z systemem Windows, nie wspominając już o znajomości wersji jakiej używa. I się wcale nie dziwie. W większości przykadków, taka wiedza jest niemal całkowicie zbędna i w sumie, jeśli nie pracujemy intensywnie przy/z komputerem, przydaje się raczej rzadko. 

dziś tytułem wstępu, postaram się nieco przybliżyć temat systemu operacyjnego. Nie wdając się w techniczne niuanse, czy moze ciekawą i dość bużliwą, lęcz mało tu istotną historię systemów operacyjnych. Jedyne od czego się nie wzbronie to wtrącenie co jakiś czas paru, moim zdaniem, smaczków z historii komputeryzacji.

A więc zaczynamy.

I tu od razu zaczne od wspomnianego „smaczku”

Windows wcale, jak się może wydawać nie jest pierszym systemem opracynym – chwila, chwila! Systemem Operacyjnym? a co to takiego? O tym opowiem za chwilę, lecz teraz wróćmy do „nie pierwszego” sytstemu operacyjnego. Otuż ten pierwszy z pierwszych to General Motors North American Aviation Input/Output System (GM–NAA I/O), system operacyjny zainstalowany i zaprojektowany dla komputera IBM 704. I jeśli Wydaje się Wam, że był poprostu brzydszy nisz obecne, „okienka” to jesteście w błędzie. Sytstem Okienek Nie miał, Był za to obsługiwany za pomocą systemu komend pisysanych na klawiaturze!. Tak, tak – nie było myszek, paneli dotykowych, trackbali, ani innych urządzeń uprzyjemniających korzystanie z PC prócz klawiatury. Na dodatek dodam, że takie Ułatwienie jak klawiatura było krokiem milowym. Przed powstaniem tego pierwszego systemu, komputery były obsługiwane za pomocą wtykanych w specjalne gniazda kart perforowanych ( dziurkowanych)

  Paweł Gwardyński Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 12523