Roaming tanieje nawet o 70%!

Roaming tanieje nawet o 70%!
Fot. Adminstrator

Dotychczasowe prowadzenie rozmów z telefonu komórkowego poza granicami naszego kraju było bardzo uciążliwym i drogim przywilejem. Niektóre połączenia sięgały nawet kwoty 50 zł za zaledwie 4 minuty rozmowy. Taki stan rzeczy w tym roku zmienił się na dobre. Obniżki za roaming są teraz tańsze nawet o 70%!

Komisja Europejska postawiła sobie za priorytet obniżenie opłat za rozmowy z telefonu komórkowego na terenie Unii Europejskiej, dlatego też wprowadziła rozporządzenie zmuszające operatorów do obniżenia stawek i to nawet o 70 %.

30 czerwca weszły w życie unijne taryfy (Eurotaryfy), obniżające ceny połączeń międzynarodowych w telefonach komórkowych. Opłata detaliczna nie będzie mogła przekroczyć 0,49 euro za minutę rozmowy wychodzącej i 0,24 euro za minutę rozmowy przychodzącej.

Przykładowo, obecna cena połączeń międzynarodowych z Belgii do Polski wynosi nawet 9 zł za minutę (w zależności od operatora i typu oferowanej przez niego usługi). Natomiast po wejściu w życie rozporządzenia za takie samo połączenie zapłacimy ok. 2,3 zł.

Użytkownicy telefonów komórkowych płacili dotychczas 4 zł za każdą minutę połączenia odebranego w roamingu. Po wejściu w życie Eurotaryfy, koszt jednej minuty połączenia odbieranego wyniesie 1,2 zł (z VAT).

Jak zapewnia minister transportu Jerzy Polaczek, unijne rozporządzenie obejmuje także monitorowanie cen usług takich jak przesyłanie wiadomości SMS i MMS. Polska zgłaszała wcześniej zastrzeżenia dotyczące możliwego wzrostu cen tych usług. Jednak jak twierdzi ministerstwo, nowe unijne przepisy i stałe monitorowanie cen są gwarancją, iż operatorzy nie będą w sposób nieuzasadniony podnosić cen tych usług.   TM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1730

Print Friendly, PDF & Email