Remonty dróg całkowicie rozjadą komunikację miejską

Remonty dróg całkowicie rozjadą komunikację miejską
Fot. Adminstrator

Rozpoczyna się właśnie remont drogi nr 503 połączony z dalszymi inwestycjami w ciągu ulic: 12 Lutego, Grota Roweckiego i Hetmańskiej. Co nam grozi? Paraliż ruchu na dwóch głównych trasach w mieście, niewyobrażalne korki, zamykanie całych odcinków dróg, nowe oznakowanie, zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej oraz brak tramwajów w ciągu od ul. Pocztowej do Saperów i Druskiej. I tak przez niemal dwa lata (w najlepszym wypadku).

Od pierwszego kwietnia br. lepiej zaopatrzyć się w dobre buty lub rower, bo jak się wydaje, będą to jedyne rozsądne, bezstresowe i w miarę szybkie sposoby na przemieszczanie się po mieście. Większość uczniów miasteczka szkolnego oraz studentów, a nawet zwykłych mieszkańców, choćby ul. Grunwaldzkiej, może zapomnieć o szybkim i dogodnym transporcie tramwajowym. Wszystko przez to, że w związku z robotami drogowymi, wyłączono z ruchu tory tramwajowe w ciągu ulicy Pocztowej. Zarząd Komunikacji Miejskiej postanowił na ten czas wprowadzić zastępczą komunikację autobusową oraz całkowicie zmienić ruch tramwajowy w mieście.

Przyjrzyjmy się zatem tym zmianom i lepiej się do nich przyzwyczajmy, bo prędko niektórzy mieszkańcy miasta tramwaju w swoich rejonach nie zobaczą.

Jak informuje Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu, i to nie jest żart primaaprilisowy, do odwołania zawieszona zostaje komunikacja tramwajowa w ciągu: Pocztowa – Saperów i – Pocztowa – Druska. Jednocześnie pozostałe linie również przestają funkcjonować na znanych dotąd zasadach, trasach i oznakowaniu. W pierwszym dniu kwietnia Elbląg obsługiwać będą trzy nowe linie oznaczone numerami 200, 300 i 400. Będą to dobrze znane nam linie 2, 3 i 4, lecz poruszające się po dość okrojonych i zmienionych trasach.

Wszystkie tramwaje będą dojeżdżać do przystanku Królewiecka Alstom, a następnie skręcać w kierunku ul. Browarnej. Tutaj w zależności od linii, będzie kursował do zajezdni na Browarnej i z powrotem (linia 200) lub w kierunku pętli na Ogólnej przez Browarną i Obrońców Pokoju (linie 300 i 400).

Linia nr 200: Browarna/Dolna – Robotnicza – Królewiecka- pętla Marymoncka
Linia nr 300: pętla Ogólna – Ogólna – Dąbka – Obrońców Pokoju – Browarna – Robotnicza – Królewiecka – Dąbka – Ogólna – pętla Ogólna
Linia nr 400: pętla Ogólna – Dąbka – Królewiecka – Robotnicza – Browarna – Obrońców Pokoju – Dąbka – Ogólna – pętla Ogólna

Co zatem z mieszkańcami, uczniami i studentami, którzy na co dzień podróżowali do szkół, pracy i domów komunikacją tramwajową jeżdżącą na Druską i Saperów? Dla nich ZKM przygotował autobusową komunikację zastępczą o oznaczeniu T3 i T4.

Linia T3:
Robotnicza/ALSTOM – Pocztowa –Rycerska –  Tysiąclecia – Hetmańska – Grota –Roweckiego – Bema – Łęczycka – Rawska – Grunwaldzka – Hetmańska – Giermków – Pocztowa – Robotnicza/ALSTOM
Linia T4: Robotnicza/ALSTOM – Pocztowa – Giermków – Hetmańska – Grunwaldzka – Rawska – Łęczycka – Bema – Grota – Roweckiego – Hetmańska –Giermków – Pocztowa – Robotnicza/ALSTOM

Miejscem przesiadki z linii 200, 300, 400 do linii T3 ,T4 lub odwrotnie, będą przystanki zlokalizowane przy skrzyżowaniu ulic: Robotnicza – Królewiecka – Pocztowa.

Pasażerowie korzystający z przesiadek z linii 200, 300, 400 do linii T3, T4 lub odwrotnie, mogą kontynuować podróż na podstawie biletu skasowanego w pierwszym pojeździe.

W przypadku „elektronicznej portmonetki” na EKM (elektroniczne bilety jednorazowe), rejestrację wejścia i wyjścia należy dokonać tylko w pierwszym pojeździe. W drugim pojeździe EKM nie należy przykładać do kasowników – w przeciwnym wypadku z karty zostanie pobrana opłata jak za kolejny przejazd.

Na odcinku od przystanku autobusowego przy ul. Robotniczej (przy ALSTOM) do dworca, pasażerowie mogą korzystać z przejazdów przesiadkowych na podstawie jednego biletu również z linii nr 7.

Uwaga – przesiadka powinna nastąpić w ciągu 45 minut od momentu skasowania biletu (wniesienia opłaty za przejazd) w pierwszym pojeździe.

Autobusy linii T3 i T4 będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach autobusowych komunikacji miejskiej na swojej trasie. Ponadto dla wspominanych linii zostaną ustawione tymczasowe przystanki: przy ul. Giermków; przy ul. Bema – na kierunku do ul. Rawskiej (przy Młodzieżowym Domu Kultury) – tylko linia T3; przy al. Grunwaldzkiej; przy skrzyżowaniu z Rawską – na kierunku do dworca (tylko dla linii T3); przy skrzyżowaniu z ul. Grottgera (tylko linia T3 i T4) oraz przy skrzyżowaniu z ul. Sadową (tylko linia T3 i T4).

Ponadto, w godzinach od 6:30 do 8:00 i od 13:00 do 16:00, zostanie zwiększona częstotliwość kursowania linii nr 18.

Zmienia się kursowanie linii Z, 6, 14 i 21
To jeszcze nie koniec zmian w komunikacji miejskiej. Ze względu na całkowite wyłączenie z ruchu al. Armii Krajowej, do odwołania wprowadzone zostają  następujące zmiany w  trasach linii Z, 6, 14 i 21. Na kierunku do al. Tysiąclecia tylko dla linii Z, 14 i 21, przy ul. Rycerskiej (przy skrzyżowaniu Rycerska – Wigilijna) zostanie ustawiony tymczasowy przystanek. Wprowadzone zmiany w kursowaniu autobusów przełożą się również na zmiany godzin odjazdów i przyjazdów na dane przystanki.

Linia Z – będzie kursowała al. Tysiąclecia, następnie ulicą Hetmańską, Giermków, Rycerską i ponownie  Tysiąclecia w kierunku osiedla Zawodzie.
Linia 6 – w obydwu kierunkach będzie kursowała przez ul. Teatralną, Robotniczą i Pocztową.
Linie 14 i 21 – będą kursowały po skróconej trasie przez ul. Giermków.

ZKM informuje jednocześnie, że ze względu na ewentualne dalsze zmiany w organizacji ruchu w obszarze robót drogowych, mogą zostać wprowadzone kolejne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej oraz, że ze względu na zakres planowanych prac budowlanych, pasażerowie powinni liczyć się z możliwością wystąpienia utrudnień w prawidłowym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.  RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 7964

Print Friendly, PDF & Email