Region: Pionierski pomysł i nowoczesna technologia wsparciem dla seniorów

Region: Pionierski pomysł i nowoczesna technologia wsparciem dla seniorów

Kolejnych 280 osób z Warmii i Mazur w razie zagrożenia już niedługo będzie mogło wezwać szybką pomoc. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał umowy z przedstawicielami 14 gmin na wdrożenie usług teleopiekuńczych.

Teleopieka w wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Osoba potrzebująca wyposażona zostaje w telefon oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS, który w razie jakiegokolwiek zagrożenia (upadek, nagłe pogorszenie stanu zdrowia, pożar) po naciśnięciu powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji.

– Jako jedyne województwo realizujemy tego typu program w sposób kompleksowy, 
z udziałem samorządów gminnych. Inne województwa, gminy oraz miasta też taką teleopiekę wprowadzają, ale podobnego systemu jaki zaproponowaliśmy na Warmii 
i Mazurach nie posiadają. Jest to pionierski pomysł – zaznacza marszałek Gustaw Marek Brzezin. – W styczniu 2018 roku samorząd województwa wsparł 20 gmin w formie dotacji celowej o łącznej wartości prawie 145 tys. zł. Pomocą objęto 400 osób w wieku powyżej 60. roku życia. W lipcu tego roku dotacje w wysokości ponad 73 tys. zł przekazano kolejnym 14 gminom, dzięki czemu  wsparciem zostanie objętych dodatkowych 280 osób.

Wśród gmin, które właśnie przystąpiły do programu usług teleopiekuńczych jest m.in. Miłomłyn. – W naszej gminie jest dużo ludzi samotnych i chorych. Dlatego bierzemy udział w tym projekcie, aby pomóc im w przypadku, gdy coś się zadzieje, a obok nich nie będzie nikogo – mówi burmistrz miasta i gminy Miłomłyn Stanisław Siwkowski. – My na razie zaczynamy z małego pułapu, bo chcemy pomóc 20 osobom, ale będziemy to rozbudowywać. Wiemy, że potrzeby są większe.

Samorząd województwa warmińsko–mazurskiego od wielu lat realizuje działania mające na celu pobudzanie szeroko rozumianej aktywności seniorów, promowanie ich pozytywnego wizerunku oraz budowanie solidarności międzypokoleniowej. Prowadzenie aktywnej polityki senioralnej jest istotnym kierunkiem rozwoju społeczno–gospodarczego województwa warmińsko–mazurskiego. W celu realizacji tych założeń wdrażany jest program „Polityka senioralna województwa warmińsko–mazurskiego na lata 2014–2020” – przyjęty przez zarząd województwa w styczniu 2014 r. Jest on kontynuacją wojewódzkiego programu na rzecz osób starszych na lata 2009–2013 „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”.

  Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko–Mazurskiego Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18419 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.