Region: Nowa przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością

Region: Nowa przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością

W gminie Inowrocław powstała pierwsza placówka świadcząca pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie i chorym psychicznie. 10 października w Żalinowie otwarto Środowiskowy Dom Samopomocy.

W dawnym budynku gimnazjum w Żalinowie powstała placówka dla 15 osób dorosłych – chorych psychicznie, niepełnosprawnych intelektualnie i wykazujących przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. W placówce powstało 6 pracowni: plastyczno–rękodzielnicza, aktywności ruchowej, ogrodniczo– techniczna, kulinarna i gospodarstwa domowego, komputerowo–edukacyjna oraz terapeutyczno–kulturalna.

Ośrodek wsparcia dziennego o lokalnym charakterze funkcjonować będzie 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie. Placówka będzie przygotowywać podopiecznych do funkcjonowania w codziennym życiu, pomagać trenować im umiejętności interpersonalne, prowadzić poradnictwo psychologiczne i pomagać w załatwianiu spraw urzędowych. Zapewni bezpłatnie ciepły posiłek, podwieczorek oraz transport uczestników z miejsca zamieszkania i z powrotem. W planach są między innymi wyjazdy, pilniki integracyjne i turnieje sportowe.

Obiekt działa dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach wartego 1,1 miliona złotych projektu realizowanego przez gminę Inowrocław.

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

  Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 19020