Recytowali, śpiewali, rozśmieszali

Recytowali, śpiewali, rozśmieszali

Dziś (4 kwietnia) w Centrum Spotkań Europejskich odbył się III Przegląd Twórczości Artystycznej Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Wzięło w nim udział siedem zespołów z całego województwa.

Elbląski przegląd twórczości seniorów zrzeszonych w Uniwersytetach Trzeciego Wieku w całym województwie Warmińsko-Mazurskim odbywał się po raz trzeci. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Elbląga, Braniewa, Olsztyna, Ostródy, Węgorzewa, Wydmin i Giżycka. Zespoły rywalizowały w trzech kategoriach: teatr, kabaret oraz recytacja.

Oceną występów zajmowało się trzyosobowe jury w składzie: Teresa Miłoszewska (przewodnicząca) z CSE Światowid, Krystyna Sandecka (polonistka) oraz Krystyna Adamska (Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów).

– Jury po zapoznaniu się ze wszystkimi występami, było w tym roku wyjątkowo jednogłośne – mówiła ogłaszając wyniki przewodnicząca Teresa Miłoszewska. – Chcemy podkreślić, że doceniliśmy walor edukacyjny przedstawienia pt. „Z Olsztynem, Olsztynowi” olsztyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i to oni wygrywają w kategorii teatr. Gratulujemy pomysłu na spektakl i jego formę, dzięki czemu mogliśmy poznać rąbek historii – podsumowywała wybór przewodnicząca jury.

W tej kategorii drugie miejsce zdobył zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Ostródy za spektakl „Kandydatki na żonę”. Na trzecim miejscu uplasowała się Grupa Teatralna „Be-Art” z Giżycka działająca przy tamtejszym Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Tutaj jury doceniło nowoczesną formę przekazu i połączenie występu z tzw. „teatrem ruchu”.

– Jest to nowatorskie jeśli chodzi o zespoły seniorów – podsumowywała tę kategorię Teresa Miłoszewska.
W kategorii kabaret, niekwestionowanym liderem był Kabaret „Ale Babki” z elbląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych, który przeniósł wszystkich zebranych na plac budowy „Przekopu” przez Mierzeję Wiślaną, by tam śpiewająco zdać relację „Prezesce” z postępu prac.

Kolejne dwa miejsca przypadły przedstawicielom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wydminach – Kabaretowi Babki z klasą za „Egzamin końcowy” oraz Kabaretowi Wapno Gaszone z węgorzewskiego Uniwersytetu za występ pt. „Show-biznes bez ograniczeń (wiekowych)”.

Do rywalizacji w trzeciej kategorii – recytacja, stanęły trzy osoby z dwóch uniwersytetów: giżyckiego i węgorzewskiego. Decyzją jury kolejność występów na scenie pokryła się z miejscami na podium. Tak też Wiktoria Sokołowska za „Montaż wierszy o miłości” (Giżycko) otrzymała pierwsze miejsce, Maria Gamdzyk za „Kobiety” (Giżycko) – drugie a na trzecim miejscu uplasował się przedstawiciel węgorzewskiego Uniwersytetu Jan Narejko z „Nie straszcie dorosłych” Mariana Załuckiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia: