Przez trzy dni bawiło się miasto

Przez trzy dni bawiło się miasto

   W dniach od 23 do 25 czerwca br. Elbląg obchodził swoje święto. W tym roku Dni Elbląga  połączone były z obchodami Centralnych Dni Morza. Przez trzy dni w naszym mieście odbyło się wiele imprez kulturalno-sportowych, występów, ciekawych koncertów, pokazów, a także imprez towarzyszących takich jak: V Międzynarodowe Targi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, III Nadbałtycki Jarmark Folkloru, czy  34 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA.

Dni Elbląga
   Elbląg pozostając wierny swoim morskim tradycjom, od lat dni miasta łączy z Dniami Morza. Otwarcie trzydniowych dni miasta miało miejsce w piątek 23 czerwca  na scenie głównej, która w tym roku znajdowała się przy ul. Rybackiej. W dniu tym otwarto Międzynarodowe Targi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, które zlokalizowano w hali lodowiska przy ul. Karowej. Na dziedzińcu elbląskiego Muzeum z kolei, rozpoczął się konkurs piosenki studenckiej BAZUNA. W samym muzeum zaś, odbyło się otwarcie niezwykle interesującej  wystawy “Truso – Nadmorskie emporium”. W piątek prócz już wspomnianych, miały miejsce też inne wydarzenia m.in. Elbląskie Spotkania z Literaturą w Bibliotece Elbląskiej, koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w Galerii El oraz pokaz walki wręcz w wykonaniu elbląskich żołnierzy z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Wieczorem, na zakończenie pierwszego dnia, zagrały zespoły: Montana, Sobota i David Coverfield.

Centralne Dni Morza w Elblągu
24 czerwca  trwały obchody Centralnych Dni Morza. Głównym ich miejscem było Stare Miasto. W uroczystej ich inauguracji na Bulwarze Zygmunta Augusta, uczestniczyli m.in. minister gospodarki morskiej Rafał Wiechecki, przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych województw nadmorskich oraz wielu miast morskich nie tylko z Polski, władze Związku Miast i Gmin Morskich, a także przedstawiciele marynarki wojennej i straży granicznej.

Msza, konferencja i otwarcie portu
W elbląskiej katedrze odprawiono Mszę Świętą w intencji ludzi morza, a tuż po niej odbyło się wręczanie odznaczeń państwowych, resortowych i medali osobom związanym z morzem. Kolejnym punktem obchodów była konferencja miast partnerskich Elbląga oraz polskich miast portowych pn. „Małe porty szansą rozwoju regionu” oraz, co było chyba najistotniejsze dla samego miasta i jego mieszkańców, oficjalne otwarcie Terminalu Portowego i Punktu Odpraw Granicznych w elbląskim porcie. Wizytowano także odnowiony Harcerski Ośrodek Wodny „Bryza”.

Ratownictwo, targi, regaty i wiele innych atrakcji
Pozostałymi atrakcjami były pokazy na wodzie oddziałów specjalnych Straży Granicznej, pokazy ratownictwa wodnego, Targi Kolekcjonerów na Starówce, Międzynarodowe Regaty Żeglarskie na rzece Elbląg i i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk. Na elbląskim lotnisku przez cały dzień trwał Festyn Lotniczy, podczas którego odbywały się pokazy sprzętu i loty nad miastem. Święto morza zakończył Wieczór Szantowy na głównej scenie oraz występ zespołu Stare Dzwony. Przed północą na rzece Elbląg puszczano tradycyjne wianki, po czym odbył się pokaz sztucznych ogni.

Impreza z Alstomem i Rancho Strong
  W niedzielę 25 czerwca wielki festyn rodzinny dla mieszkańców miasta zorganizował Alstom Power. Elbląska firma zaprosiła także do zwiedzania swojego zakładu. W ostatni dzień elbląskich obchodów święta miasta, w Bażantarni, po raz kolejny odbyła się ciekawa impreza pod nazwą Rancho Strong. W jej programie znalazły się m.in. wyścigi Quadów i motocykli Crossowych, zawody siłaczy i pokaz Anastanerii – chodzenia boso po ogniu. Dodatkowymi atrakcjami w elbląskim parku były: zawody w kolarstwie górskim o Grand Prix Elbląga MTB oraz przejażdżki konne. W tym roku nareszcie na Rancho dojechał Mariusz Pudzianowski. Najsilniejszy człowiek świata prowadził – z werwą i poczuciem humoru – zmagania siłaczy, po czym “oddał” się w ręce swoich fanów, którym rozdał setki autografów.

HEY na pożegnanie
  Tymczasem na na rzece Elbląg zostały rozegrane Mistrzostwa Okręgu Skuterów Wodnych. Podczas  weekendu każdy chętny miał też okazję wejść na samą górę, dopiero co odrestaurowanej, Bramy Targowej i podziwiać roztaczające się z niej widoki. Wieczorem, na zakończenie Dni Elbląga, koncert na Starym Mieście dał zespół HEY.

Dobrze przygotowane miasto
Nie sposób opisać tu wszystkich imprez i wydarzeń, które złożyły się na całokształt obchodów dni miasta i Centralnych Dni Morza. Trzeba jednak przyznać, że ich program był bogaty i atrakcyjny, a Elbląg solidnie przygotował się do organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia, co widać było choćby po wyglądzie odnowionej ul. Stary Rynek na elbląskiej starówce. Zabrakło jedynie morskiego akcentu w postaci obcych bander. Nie mówimy o niemożliwym, ale niewielkie   jednostki pływające, które mogły by do nas dotrzeć, bardzo by ożywiły Dni Morza w Elblągu.  Rafał Kadubowski Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1078