Przekazanie darowizn– co powinieneś wiedzieć

Przekazanie darowizn– co powinieneś wiedzieć
Fot. Adminstrator

Kwestie prawne przekazywania darowizn i dodatkowych aspektów z tym związanych, przeciętnemu obywatelowi często nastręcza wiele wątpliwości. Zawiłości prawne niejednego mogą zdezorientować. Z przekazaniem jakże popularnej wśród członków rodziny darowizny wiąże się kilka dylematów, na przykład: Czy w linii prostej matka może dać córce darowiznę i czy odprowadza od niej podatek? Jeśli się odprowadza, kto go płaci? Czy jest różnica między darowizną finansową, a rzeczową? Jeśli tak to jaka? W jaki sposób zgłasza się wyżej wymienione darowizny do urzędu skarbowego i kiedy się je rozlicza?

Matka może przekazać córce darowiznę, zarówno w formie rzeczowej jak i finansowej, a kwestię opodatkowania dokładnie reguluje ustawa o podatku od spadków i darowizn. Wynika z niej jasno, że darowizna w najbliższej rodzinie może być bez względu na wartość darowizny całkowicie zwolniona od podatku. Jednak w przypadku gdy wartość darowizny przekracza kwotę wolną od podatku, wówczas obdarowany musi podatek zapłacić. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 9,637zł. Aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, w ciągu sześciu miesięcy od dnia nabycia darowizny, osoba obdarowana musi zgłosić nabyte rzeczy lub prawa majątkowe właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Trzeba mieć też na uwadze, że istnieje różnica pomiędzy darowizną rzeczową, a finansową. W przypadku przekazywania pieniędzy należy udokumentować jej otrzymanie przekazując na przykład rachunek bankowy nabywcy. Nie trzeba jednak zgłaszać nabycia majątku jeśli przekazanie darowizny miało miejsce u notariusza. W razie spóźnienia i nie zgłoszenia przez córkę otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy właściwemu organowi, nabycie darowizny podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Termin płatności podatku od darowizny wynosi 14 dni od dnia doręczenia decyzji z ustaloną kwotą wysokości zobowiązania podatkowego.

  oprac A.K mofnet.gov.pl, fot. www.bezpoll.com Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 13079

Print Friendly, PDF & Email