Projekt „Wybierz swoją Europę” Fundacji Schumana w Elblągu

Projekt „Wybierz swoją Europę” Fundacji Schumana w Elblągu
Fot. nadesłane

„Mój głos nic nie zmieni” i „Polityka? To nie dla mnie!”. To dwie najczęstsze reakcje młodych wyborców na pytanie o udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. O tym dlaczego tak jest i jak możemy to zmienić, rozmawiamy z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Wybieram swoją Europę” Fundacji Schumana. 6 marca odwiedzimy Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Elblągu, którego uczniowie wezmą udział w szeregu działań w ramach naszego projektu.

Projekt Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana „Wybieram swoją Europę” to działanie związane z międzynarodową kampanią „Tym razem głosuję”, którą zainicjował Parlament Europejski. Zarówno kampania, jak i projekt Fundacji, mają na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy 26 maja wezmą udział w wyborach i zachęcą do tego innych. Działania w ramach projektu powstały przede wszystkim z myślą o najmłodszych wyborcach, którzy w tym roku po raz pierwszy skorzystają z przywileju głosowania.

To grupa, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Choćby ze względu na to, że w ostatnich wyborach europejskich w 2014 roku zaledwie 17% wyborców w wieku 18 – 24 skorzystało wzięło udział w wyborach europejskich. Jak będzie w tym roku? Według badań Eurobarometru (2018) aż 60% badanych w wieku 18 – 24, twierdzi, że nie weźmie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego ze względu na przekonanie o tym, że „ich głos nic nie zmieni”. 44% badanych nie pójdzie do urn ze względu na niski poziom zaufania do polityki, 43% na brak zainteresowania polityką i wyborami, 36% zaś, ze względu na niedostateczną wiedzę o instytucji Parlamentu.

To bardzo niepokojące dane – mówi Marta Jurczak, koordynatorka projektu. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby młodzi świadomie rezygnowali z korzystania ze swojego prawa wyborczego. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy szereg działań skierowanych do młodych wyborców. Zależy nam, aby nie tylko edukować tą grupę o znaczeniu udziału w wyborach, ale i zaangażować ich w działania profrekwencyjne – dodaje.

W ramach udziału w projekcie uczniowie mogą wziąć udział w zajęciach na temat obszarów Unii Europejskiej i działalności Parlamentu Europejskiego. Istnieje również możliwość zaproszenia na spotkanie do swojej szkoły lub Klubu Europejskiego osoby pracującej w instytucjach UE w Brukseli czy realizacji, przy wsparciu Fundacji, mini kampanii dotyczącej udziału w wyborach. Szkoły lub Kluby, które zrealizują co najmniej dwa działania otrzymają certyfikat udziału w projekcie „Wybieram swoją Europę”, a ich działania będą promowane poprzez media społecznościowe Fundacji i Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, najbardziej aktywne grupy zostaną zaproszone do wzięcia udziału w Paradzie Schumana 11 maja 2019 w Warszawie.

Więcej na temat projektu znaleźć można TUTAJ

Print Friendly, PDF & Email