Prof. Horban: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w styczniu

Prof. Horban: Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w styczniu
Fot. Adam Guz / KPRM

Mam nadzieję, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w styczniu, a efekty szczepień pojawią się po 6 tygodniach – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

Prof. Horban na konferencji prasowej w piątek wyraził nadzieję, że szczepionki przeciw koronawirusowi będą dostępne w Polsce w styczniu. Przyznał, że „ustalenia ekspertów krajów UE” przewidują, że szczepionki nie zostaną wprowadzone do obiegu „dopóki nie będzie 100 proc. pewności, że spełniają warunki bezpieczeństwa i określone warunki skuteczności”.

Zapewnił też, że „rozwiązaniem problemu” koronawirusa będą szczepienia, a ich efekt ma być „widoczny po sześciu tygodniach” od zastosowania drugiej dawki. Ocenił również, że szczepionka „nie modyfikuje genetyki i jest bezpieczna”.

Z objawów ubocznych stosowania szczepionek na koronawirusa, które są znane, wymienił: objawy miejscowe podobne do szczepień przeciwgrypowych. – Mówiąc trochę złośliwie – czasami zdarzają się omdlenia na widok strzykawki w ręku pani pielęgniarki – dodał, odnosząc się do spekulacji medialnych o stosowaniu szczepionek. (PAP)

Krzysztof Kowalczyk
Print Friendly, PDF & Email