Prof. Horban: Jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń

Prof. Horban: Jeszcze nie czas na luzowanie obostrzeń
Fot. Pixabay

To nie jest jeszcze czas na luzowanie obostrzeń – ocenił w poniedziałek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Jego zdaniem znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia.

Prof. Hobran pytany w poniedziałek rano w RMF FM, czy jest to już czas na luzowanie obostrzeń odparł: „Jeszcze nie, aczkolwiek już żeśmy zaczęli”. – Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb – dodał profesor.

Zwrócił uwagę, że mamy już szczepionkę, ale w niewystarczających ilościach, „przynajmniej dla najbardziej wrażliwej grupy”. – Chodzi o to, żeby ochronić ludzi najstarszych, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci – dodał lekarz.

Horban pytany o kolejność luzowania obostrzeń powiedział, że najpierw powinniśmy otworzyć szkoły. Jego zdaniem jest to najbezpieczniejsze z punktu widzenia transmisji choroby wśród ludzi. – Jeżeli uda nam się zaszczepić zdecydowaną większość powyżej 70 plus to mamy wszelkie powody do tego, żeby zdecydowanie ograniczać wszystkie restrykcje i obostrzenia – wskazał.

Od poniedziałku formalnie ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. (PAP)

Mateusz Mikowski
Print Friendly, PDF & Email