Prof. Gut: Osoby chore w czasie świąt mogą opóźniać pójście do lekarza

Prof. Gut: Osoby chore w czasie świąt mogą opóźniać pójście do lekarza
Fot. Pixaabay

To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – powiedział PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Wskazał, że o tym, czy liczba zakażeń spadnie, będzie się można przekonać dopiero w ciągu najbliższych dni.

W Polsce zdiagnozowano ostatniej doby 9 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Zmarły 64 osoby chore na COVID-19.

Tydzień temu, w poniedziałek 29 marca, badania potwierdziły 16 965 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło wtedy 48 chorych. Dwa tygodnie temu, 22 marca, było to odpowiednio: 14 578 przypadków zakażenia i 65 zgonów.

– Bardzo bym się cieszył, gdyby rzeczywistość (w związku z liczbą zakażeń – PAP) była taka, jak wychodzi w tej chwili, ponieważ wskazywałoby to, że zaczyna się nam poważny spadek – powiedział w rozmowie z PAP w poniedziałek wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Dodał jednak, że ma obawy, iż może to być spadek „świąteczny”, wynikający z „niechęci do psucia sobie świąt myśleniem o chorobie”.

Dopytywany o to, czy można już spodziewać się mniejszej liczby zakażeń w kolejnych dniach wskazał, że zalecałby ostrożność. – To bardzo nietypowy tydzień, bardzo zamknięty, rodzinny i nawet osoby chore mogą opóźniać pójście do lekarza – wskazał wirusolog.

– Przekonamy się w ciągu najbliższych dwóch dni – dodał prof. Gut.

Komentując liczbę zgonów, przypomniał, że jest ona „opóźniona o ok. 2-3 tygodnie w stosunku do liczby zachorowań”. – Przy tamtych liczbach zachorowań mamy mniejsze obciążenie, czy też łagodniejszy przebieg choroby. Cały czas wśród osób, które swoje kontakty z COVID-19 zakończyły, przeżywa 97 proc., a ok. 3 proc. umiera i jest to wartość stała od dłuższego czasu – zaznaczył wirusolog. (PAP)

Elżbieta Bielecka
Print Friendly, PDF & Email