Prezes UOKiK: Doprowadzamy do wycofania wielu produktów ze sprzedaży

Prezes UOKiK: Doprowadzamy do wycofania wielu produktów ze sprzedaży

Prowadzimy akcję kontroli cen w internecie i doprowadzamy do wycofania ze sprzedaży wielu produktów – poinformował w czwartek prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

– Docierały do nas sygnały o wzroście cen, więc podjęliśmy natychmiastowe działania. Doprowadziliśmy do wycofania wielu ofert w internecie, a od poniedziałku kontrolujemy ceny. W sklepach internetowych i – przy wsparciu Inspekcji Handlowej – w tradycyjnych – napisał w czwartek na Twiterze prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Od kilku dni przy UOKiK działa specjalny zespół, który m.in. monitoruje ceny żywności i produktów higienicznych w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. W skład zespołu wchodzą pracownicy UOKIK oraz Inspekcji Handlowej.

Na stronach UOKiK Chróstny zapewnił, że Urząd ma przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Poinformował, że dzięki współpracy z Allegro, wyeliminowano kilkadziesiąt tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem.

Urząd nie wykluczył zmian prawnych w przygotowywanej specustawie dającej uprawnienia do egzekwowania i penalizacji wykorzystywania strachu przed chorobą do zawyżania cen. – Zakładamy jednak możliwość pojawienia się dodatkowych mechanizmów sankcyjnych względem przedsiębiorców nadużywających swobody ustalania cen – zapowiada UOKiK. (PAP)

Ewa Wesołowska (PAP)
Fot. Pixabay