Premier: Wprowadzamy w sklepach godziny dla seniorów

Premier: Wprowadzamy w sklepach godziny dla seniorów
Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali dziś o wprowadzeniu kolejnego obostrzenia mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od najbliższego czwartku w sklepach, aptekach i drogeriach obowiązywały będą „godziny dla seniora”. Wsparcie otrzymają także domy pomocy społecznej.

– Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – zaznaczył na wstępie dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. – Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów. To oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki na normalnych obrotach – dodał premier.

Szef rządu przypomniał także, że od dziś cały kraj objęty został strefą żółtą (z wyłączeniem 32 powiatów i sześciu miast, które trafiły do strefy czerwonej). – To ograniczenia, których należy przestrzegać – zależy nam, żeby tych przepisów przestrzegać. We wszystkich miejscach publicznych obowiązuje noszenie maseczek. Będzie to egzekwowane – mówił.

Jak dodał priorytetem jest dziś ochrona seniorów, bo to ta grupa jest najbardziej narażona na ciężki przebieg choroby COVID-19 lub śmierć.

– Udział zgonów pacjentów zakażonych koronawirusem w przedziałach wiekowych mówi jednoznacznie – osoby pow. 60-70 r.ż. są najbardziej narażone – akcentował Morawiecki. – Wśród osób, które korzystają z respiratorów, osoby pow. 60 roku życia stanowią 79%. To duże ryzyko utraty zdrowia i życia. Dlatego apelujemy, by osoby starsze pozostały w domach, jeśli mogą.

Wracają godziny dla seniorów

– Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00 – przekazał dziś premier.

Ta zasada obowiązywać będzie od najbliższego czwartku (15 października). Identyczne ułatwienie dla seniorów funkcjonowało już w Polsce podczas pierwszej fali epidemii.

Mateusz Morawiecki zaapelował także, aby pomagać seniorom – choćby w zrobieniu zakupów czy wykupieniu niezbędnych leków. – Apeluję o pomoc dla seniorów. Wiemy, że są metody na ograniczenie epidemii: dystans, dezynfekcja, maseczka. Ten system wsparcia dla seniorów powinien obejmować organizacje pozarządowe – proszę o wspieranie osób starszych – mówił.

Jak przekazał premier z budżetu państwa wygospodarowane zostanie 38 mln złotych. Pieniądze te  trafią do domów pomocy społecznej „celem zabezpieczenia sanitarnego i wsparcia pracowników”. – Chcemy chronić naszych seniorów – zaznaczył Prezes Rady Ministrów.

– Chroniąc siebie chronimy innych. Wszystkie służby są w stanie gotowości. O kolejnych decyzjach będziemy informować w cyklu tygodniowym – poinformował Morawiecki.

Premier zaprosił także na spotkanie liderów partii opozycyjnych. – Tak jak wiosną warto dziś podkreślić, że od naszej współpracy, od tego czy jesteśmy jedną drużyną, wiele zależy. Zapraszam opozycję do rozmów, byśmy jak najszybciej zwalczyli kolejną falę koronawirusa i zadbali o naszych seniorów i naszych obywateli – mówił.

Mateusz Morawiecki podkreślił dziś także, że zależy mu na tym, by skutki epidemii jak najmniej odczuła gospodarka i by zapewnić wydolność służby zdrowia. – Dla realizacji tych celów nie będziemy szczędzili sił i środków. Deklaruję chęć współpracy z każdym, kto będzie nam chciał pomóc, bo pokonanie tej fali to nasz cel – zaznaczył.

Umowa na dostawy remdesiviru

O odpowiedzialność i przestrzeganie wprowadzonego reżimu sanitarnego zaapelował dziś także minister zdrowia.

– Patrząc na ogólną sytuacje epidemiczną pamiętajmy, że naciśnięcie tego hamulca zależy również od nas. Od dziś obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa. To nasze skuteczne narzędzie ograniczania transmisji koronawirusa – mówił Adam Niedzielski. – Wczoraj zostało podpisane rozporządzenie dot. norm obsługi łóżek intensywnej terapii. Kolejna ważna informacja – podpisaliśmy umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19 – dodał.

20 tysięcy dawek leku trafi do Polski w październiku. Jak wskazał szef MZ, systematyczne dostawy leku będą trwały do marca 2021r.

– Naszym priorytetem jest ochrona osób starszych. Będziemy też proponować kolejne, kompleksowe rozwiązania – zaznaczył Niedzielski.

Funkcjonowanie szkół na dotychczasowych zasadach

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej pojawiło się także pytanie o funkcjonowanie szkół. Te – jak wskazał premier Morawiecki – będą na razie funkcjonowały na dotychczasowych zasadach.

– Dyskutujemy bardzo intensywnie kwestię systemu edukacji i trzeba podkreślić, że na dzień dzisiejszy 98% szkół funkcjonuje w systemie stacjonarnym i tylko niewielki procent szkół funkcjonuje albo w systemie zdalnym albo w hybrydowym. Ta strategia, którą zaproponowało ministerstwo edukacji w sierpniu, na razie zdaje egzamin, zdaje egzamin w tym bardzo trudnym okresie, dlatego na dzisiaj nie widzimy takiej konieczności, żeby wprowadzać obowiązek nauki w trybie zdalnym – mówił premier.

– Chcę też wszystkim przypomnieć, że tryb nauki zdalnej nie odbywa się bez żadnym kosztów społecznych. Pan minister Niedzielski w ostatnim czasie spotykał się z psychologami dziecięcymi i psychiatrami. I słyszymy wyraźnie, że są bardzo poważne uszczerbki na zdrowiu – również psychicznym – w sytuacji długotrwałej izolacji – zaznaczył Morawiecki.

Jak mówił, to właśnie dlatego wprowadzono przepisy, które pozwalają na zmianę trybu nauki w szkołach, w których dochodzi do zakażeń.

Print Friendly, PDF & Email