Premier: Przed nami arcytrudny czas

Premier: Przed nami arcytrudny czas
Fot. Adam Guz / KPRM / arch.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali dziś informacje nt. nowych obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzje m.in. o zamknięciu sklepów w galeriach handlowych i wprowadzeniu nauki zdalnej także w klasach 1-3 szkół podstawowych.

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas – mówił w środę Mateusz Morawiecki.

– Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25 tysięcy przypadków – to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – wskazał.

Nauka zdalna, zamknięte hotele

Premier przekazał dziś, że nauczanie zdalne obejmie także uczniów klas 1-3, a czas nauki zdalnej dla wszystkich uczniów i studentów przedłużony zostanie do 29 listopada.

– Na wsparcie pracy zdalnej przez nauczycieli przeznaczamy również dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej – poinformował szef rządu. Będzie to 500 zł.

Mateusz Morawiecki przekazał także, że ograniczenia dotkną wszystkie placówki kultury – kina, muzea, teatry, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne. – Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, bo chcemy zmniejszyć ruch społeczny – uzasadnił decyzję szef rządu.

Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych.

Ograniczenia w handlu, nowe limity w kościołach

W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem tych spożywczych, a także aptek, drogerii czy usług.

– Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada – przekazał premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wciąż są duże rezerwy sprzętu. W ostatnim czasie wydano ponad 1000 respiratorów, a na wydanie w najbliższych dniach czeka kolejne 1000. – Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas – przekazał Morawiecki.

Nowe ograniczenia dotkną także miejsc kultu religijnego. W kościołach podczas mszy i nabożeństw będzie mogła przebywać max. 1 osoba na 15 m².

Lockdown puka do drzwi Polski

– Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców, to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się – wskazał Morawiecki.

Premier zaznaczył jednocześnie, że jeśli liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju, to będzie możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to pozwoli to powrócić do stref żółtych.

– Wiele instytutów przestrzega o kolejnych falach pandemii. Musimy przygotowywać się do życia, kształcenia i prowadzenia działalności gospodarczej w nowym reżimie sanitarnym. Apeluję o pracę zdalną dla wszystkich tych, którzy mogą tę pracę wykonywać z domu – zaapelował Mateusz Morawiecki.

Premier skierował także kilka słów do osób protestujących na ulicach wielu miast. – Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa – mówił Morawiecki.

Będzie wsparcie dla przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki przekazał, że rząd będzie starał się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. Pomoc ma objąć m.in. gastronomię, turystykę, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

– Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy – wskazał Morawiecki.

– Mimo, że mamy różne poglądy, to tu powinniśmy być zgodni – epidemia jest zagrożeniem dla gospodarki i tysięcy istnień ludzkich. Chrońmy siebie nawzajem. Dzisiaj najważniejsze jest wykonywanie zaleceń sanitarnych i epidemicznych – podkreślił Morawiecki.

Jeśli możesz, zostań w domu

– To jest czas, kiedy trzeba ograniczyć i doprowadzić do drastycznego spadku liczby zachorowań. Nie możemy pozwolić sobie na przyglądanie się krótkookresowo i dokładanie lekkich obostrzeń. To czas na hamulec awaryjny – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy przyrastającą liczbę zgonów i system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny. Musimy sobie wszyscy zdać powagę z sytuacji, w jakiej się znajdujemy – dodał.

Adam Niedzielski zaapelował, by zostać w domu i wychodzić tylko w wtedy, gdy jest to niezbędne i konieczne, a także by stosować się do zasady DDM – dezynfekcja, dystans, maseczki.

Apel do ozdrowieńców

Minister zdrowia wystosował apel także do ozdrowieńców, by ci włączyli się w akcję wolontariatu, opieki nad seniorami i zgłaszali się do regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa w celu oddawania osocza, które dziś jest bardzo potrzebne w leczeniu chorych na COVID-19.

Fot. mat. prasowe KPRM
Print Friendly, PDF & Email