Premier: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

Premier: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych
Fot. screen YouTube Kancelarii Premiera

Dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzenia Kryzysowego. Po posiedzeniu na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Morawiecki poinformował, że podjęta została decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

– W poczuciu odpowiedzialności chcemy wprowadzić jak najwięcej działań, bo lepiej zapobiegać niż leczyć – mówił dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, w Hiszpanii tylko wciągu jednej dobry odnotowano 400 nowych przypadków koronawirusa, podobnie we Francji, gdzie też pojawiły się setki nowych zachorowań, a całe Włochy objęte zostały zakazem przemieszczania się.

– Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z naszymi partnerami: premierami, prezydentami innych państw, podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa – zaznaczył premier. – I tak właśnie dzisiaj na naszym porannym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

Decyzje o odwoływaniu imprez masowych będą podejmowali wojewodowie. Jeśli jednak organizator imprezy masowej uzna, że impreza będzie miała sens bez publiczności, to jak zaznaczył szef MSWiA, wojewodowie będą w tej kwestii elastyczni.

Jak dodał premier organizatorzy imprez masowych otrzymają dokładne informacje przekazane przez wojewodów. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rozważane jest także wprowadzenie innych obostrzeń w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

– WHO zaleca środki radykalne. Ja zacytuję szefa Światowej Organizacji Zdrowia Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa: „Zasada gry jest taka: Nigdy się nie poddawać. Możemy to osiągnąć tylko, jeśli podejmiemy radykalne kroki tak szybko jak to możliwe. Półśrodki zostawią uchylone drzwi dla koronawirusa” – zaznaczył minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, dziś potwierdzono kolejny, osiemnasty już, przypadek koronawirusa w Polsce.

Polska wczoraj wprowadziła także kontrole sanitarne na pięciu przejściach granicznych. Kontroli poddawane są szczególnie osoby podróżujące autokarami i busami. Mierzona jest temperatura podróżnych, którzy mają także za zadanie wypełnienie karty lokalizacyjnej. Dane z karty trafiają później do ewidencji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

– Stwierdzono kilka niepokojących przypadków, w których podróżni mieli około 38 stopni gorączki. Te osoby zostały przewiezione przygotowanymi ambulansami do szpitali. W dniu dzisiejszym rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Kontroli sanitarnej zostaną poddani wszyscy przekraczający granicę wschodnią. Kontrole rozszerzone zostaną także na wszystkie przejścia graniczne wzdłuż zachodniej granicy.

– Mamy również kontrole sanitarne dotyczące pasażerów promów i pociągów dalekobieżnych Intercity – zaznaczył szef MSWiA.

Szkoły i szkolnictwo wyższe a koronawirus

Od kilku dni działa specjalny zespół złożony z rektorów uczelni i ekspertów z dziedziny chorób zakaźnych, który monitoruje sytuację na uczelniach.

– Do dziś nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania wśród studentów i naukowców przyjeżdżających z zagranicy do Polski – zaznaczył Jarosław Gowin, szef resortu szkolnictwa wyższego. – Jednak już tydzień temu wydałem zalecenie, by uczelnie zawiesiły współprace międzynarodową, zwłaszcza międzynarodową wymianę studentów i wizyty naukowców na zagranicznych konferencjach – dodał.

Jak zaznaczył szef resortu, rozważane jest wprowadzenie w najbliższych dniach zdalnego tzw. e-rearnigowego toku studiów. Uczelnie mają także za zadanie przeprowadzenie analiz w zakresie możliwości na przejście na wspomniany tryb edukacji.

– Dziś obowiązują przepisy pozwalające dyrektorom szkół na elastyczne podejmowanie decyzji w związku z tym co się dzieje w rejonie poszczególnych placówek oświatowych. Z takich rozwiązań niektórzy dyrektorzy szkół już skorzystali – kilku do kilkunastu dyrektorów placówek oświatowych zawieszało w ostatnich dniach zajęcia na okres jednego, dwóch lub trzech dni, gdy pojawiały się informacje, że jeden z uczniów lub nauczycieli mógł mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – mówił minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister przypomniał także o zachowaniu podstawowych zasad higieny w szkołach i uczulaniu uczniów na konieczność mycia rąk.

– Z naszych analiz i modeli wynika, że wirus nie ustąpi, że jest w fazie ofensywnej, że nastąpią przyrosty liczby zachorowań. Analizy Głównego Inspektoratu Sanitarnego wskazują na to, że może być istotny przyrost zachorowań i teraz kształt tej krzywej wzrostu zachorowań zależy od naszych zachowań, zależy od tego czy będziemy się stosowali do apelu epidemiologów, ekspertów, specjalistów w dziedzinie rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie. Musimy więc zmieniać swoje nawyki, musimy unikać dużych skupisk zbiorowych i stąd ta dzisiejsza decyzja o odwołaniu imprez masowych – skwitował premier Morawiecki.

Fot. screen YouTube Kancelarii Premiera
Print Friendly, PDF & Email