Prawo: Zmiany w uldze rehabilitacyjnej – skorzystaj już teraz

Prawo: Zmiany w uldze rehabilitacyjnej – skorzystaj już teraz

Ulga rehabilitacyjna, to możliwość odliczenia od podatku kosztów poniesionych w związku z niepełnosprawnością własną lub osoby będącej na naszym utrzymaniu. Od 2018 r. weszły w życie kolejne zmiany w przepisach dotyczących tejże ulgi. Mimo to, skorzystać z nich możemy już teraz. Na rozliczenie się z fiskusem za 2017 rok mamy czas do końca kwietnia.

Ulga przysługuje nie tylko osobom niepełnosprawnym, lecz także ich opiekunom. Możliwość ta jest jednak ograniczona dochodem podopiecznego, którego limit od wynosi 10 080 zł. To prawie o tysiąc więcej w porównaniu do dotychczas obowiązującej kwoty 9 120 zł.

Inna korzystna zmiana dotyczy wydatków na utrzymanie psa asystującego – tutaj po nowelizacji, niepełnosprawny może odliczyć związane z nim koszty aż do kwoty 2 280 zł. Wcześniej ulga dotyczyła osób niewidomych lub niedowidzących kwalifikujących się w I lub II grupie niepełnosprawności, a także osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczoną do I grupy.

– Największa zmiana dotyczy jednak kosztów związanych z użytkowaniem samochodu. Od teraz można bowiem odliczyć tego typu wydatki nieprzekraczające 2 280 zł w roku podatkowym. Dotychczas ulga dotyczyła jedynie osób z I i II grupą niepełnosprawności oraz dzieci do 16. roku życia – wyjaśnia Aneta Dziemidowicz z elbląskiego Urzędu Skarbowego.

Grupa nie ma już miała znaczenia. Nie trzeba również wykazywać, że przejazdy były związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo–rehabilitacyjne.

W ramach ulgi można więc odliczyć nie tylko jazdy do lekarza, ale także do pracy, czy na zakupy. Nie ma wymogu gromadzenia dokumentów potwierdzających wysokość poniesionych kosztów, jednak na żądanie urzędu skarbowego podatnik będzie musiał przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Wydatki na auto może odliczyć każdy, kto ma orzeczoną niepełnosprawność i jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego, bądź będąc osobą pełnosprawną utrzymuje niepełnosprawne dziecko, które nie ukończyło 16. roku życia

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17765 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.