Prawo wglądu do testamentu

Prawo wglądu do testamentu
Fot. Adminstrator

Otrzymaliśmy pytanie naszej czytelniczki dotyczące testamentu. Czytelniczka chce się dowiedzieć kogo się zalicza do spadkobierców oraz jak należy się starać o wydanie testamentu. Skontaktowaliśmy się z naszym radca prawnym który udzielił wyjaśnień na ten temat.
Oto list Pani Barbary C.:
„Czy siostrzenice, siostrzeńcy i bratanica są uważani  za ustawowych spadkobierców, gdy małżeństwo mojej niedawno zmarłej cioci było bezdzietne, a my byliśmy jej dziećmi zastępczymi?
Ciocia napisała przed kilkoma laty testament, w którym poza mężem wymieniła swoje rodzeństwo, które umarło przed nią.
W ostatnich latach chorowała na demencję i nie wiemy co podstawił jej maż do podpisania. Czekał ostatnio na jej śmierć, pobił mnie, gdy błagałam go o wyrażenie zgody na odwiedzenie chorej, bo ciocia była leżąca. Odmówił też natychmiastowego skierowania cioci przez lekarkę domową do szpitala, bo pasował mu termin za dopiero 6 dni. W wyniku tego ciocia zmarła zanim przyjechała zamówiona karetka.

Jak można go zmusić do pokazania testamentu i wydania dwóch książeczek oszczędnościowych, które były prowadzone na nazwisko mojej siostry?”

Odpowiada Piotr Lebiecki, radca prawny:

W przedmiotowej sprawie trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do Sądu Rejonowego właściwego wg ostatniego miejsca zamieszkania osoby zmarłej.

We wniosku należy wskazać wszystkich spadkobierców ustawowych, czyli, jeśli nie było dzieci spadkodawcy, ani wnuków: męża, rodzeństwo, rodziców, ewentualnie dzieci rodzeństwa, jeśli zmarli przed śmiercią spadkodawcy.
W przypadku braku dzieci, wnuków, rodziców, rodzeństwa i dzieci rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego małżonkowi, czyli mężowi w niniejszej sprawie.

Tak wygląda dziedziczenie z mocy przepisów prawa, jeśli nie sporządzono testamentu.

W przypadku, gdy testament jest u męża w posiadaniu, sąd zażąda od męża testament i oceni, czy jest zgodny z prawem.

Wtedy też należy przywoływać świadków i inne dowody (dokumentację medyczną), aby ewentualnie wykazać, że spadkodawczyni nie była w stanie sporządzić już testamentu ze względu na stan zdrowia. Sąd oceni zasadność argumentów.

grafika: www.baac.com.pl  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2552

Print Friendly, PDF & Email