Prawo: Posłowie poprawiają ustawę o ochronie przyrody. Co się zmieni?

Prawo: Posłowie poprawiają ustawę o ochronie przyrody. Co się zmieni?

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła w piątek w Sejmie poprawka do ustawy o ochronie przyrody. Proponowane przepisy będą dawały możliwość weryfikacji czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Posłowie proponują, że osoba fizyczna, która chce wyciąć drzewa, będzie zobligowana do zgłoszenia wycięcia drzewa. Dodatkowo nie będzie mogła prowadzić na tej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres pięciu lat od dokonania zgłoszenia.

Poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, w rozmowie z PAP, powiedział, że zgłoszenia trzeba będzie dokonywać do organów gminy.

– To będzie proste zgłoszenie, uproszczone. Będzie trzeba podać tylko numer działki, na której będą prowadzone prace wycinkowe, czego będą dotyczyły i kiedy zostaną przeprowadzone – podkreślił Skurkiewicz.

W projekcie czytamy również, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie prowadził rejestry zgłoszeń i kontrole w tym zakresie. Natomiast w przypadku wykrycia, że po wycince drzew w przeciągu pięciu lat od dokonania zgłoszenia jest prowadzona działalność gospodarcza, zostanie nałożona kara. 

Nowelizacja przewiduje również, że minister środowiska w drodze rozporządzenia przedstawi tryb i zasady postępowania kontrolnego, jeżeli chodzi o nieruchomości, na których zostanie przeprowadzona wycinka.

Źródło: samorzad.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15410 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.