Prawo: Od stycznia 2017 roku ulgowe przejazdy bez zmian

Prawo: Od stycznia 2017 roku ulgowe przejazdy bez zmian
Fot. Adminstrator

Czy zostaną ulgowe bilety na przejazdy autobusowe i kolejowe dla uczniów, studentów i osób niepełnosprawnych? – pytają nasi Czytelnicy. Uspokajamy, nowelizacja, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku została odroczona o kolejny rok.

Za nieco pięć miesięcy miała wejść w życie nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym uchwalona w 2010 r., która przewidywała, że zniżka na przejazdy będą obowiązywać tylko tych przewoźników, którzy podpiszą umowę z samorządem. Tym samym prawo do rekompensaty z tytułu stosowania tych ulg od początku przyszłego roku mieliby jedynie operatorzy publicznego transportu zbiorowego, wyłonieni w przetargach przez jednostki samorządu terytorialnego. Dostępność ulg ustawowych byłaby zależna w dużej mierze od organizatorów publicznego transportu zbiorowego.

W rzeczywistości okazało się, że samorządy nie były jakoś specjalne zainteresowane takimi umowami i gdyby nowelizacja weszła w życie zgodnie z terminem – o czym alarmowali już od dłuższego czasu specjaliści, to uczniowie, studenci, kombatanci i osoby niepełnosprawnościami mogli zostać pozbawieni ulg np. na pociągi Express InterCity, Pendolino i TLK oraz wszystkie kursy dalekobieżne i większość linii autobusowych między powiatami, a także wewnątrz powiatów.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało, że przygotuje odpowiednie przepisy, które pozwolą na przesunięcie daty wejścia w życie powyższych przepisów.

– Analizy dotyczące rozwiązania problemu ulg ustawowych dla pasażerów rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku, zaraz po zmianie na stanowisku Ministra Infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów w tym zakresie – informuje rzecznik prasowy ministerstwa Elżbieta Kisil.

Jednocześnie zapewniono nas, że ministerstwo pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie 28 kwietnia 2016 r. został złożony projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. Projekt ten (druk senacki nr 156) został 7 lipca 2016 r. przyjęty przez Senat i 20 lipca 2016 r. przez Sejm.

– Przesunięcie obowiązywania niektórych przepisów ustawy o rok pozwoli m.in. na prowadzenie prac nad projektem, który kompleksowo ureguluje sytuację wszystkich uczestników rynku transportowego, czyli samorządów, przewoźników i pasażerów – podsumowuje Elżbieta Kisil.  

  AG/RS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14239

Print Friendly, PDF & Email