Prawo: Niemal co dziesiąty sklep otwarty w dni zakazu handlu

Prawo: Niemal co dziesiąty sklep otwarty w dni zakazu handlu

Od dnia wejścia w życie przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele i święta inspektorzy skontrolowali ponad 9,9 tys. sklepów, które działały w dni objęte zakazem. Stwierdzili, że 8,5 proc. było otwartych wbrew prawu – podał Główny Inspektor Pracy.

Jak wskazano, inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole od 11 marca do 12 września 2018 r. z własnej inicjatywy lub w związku ze zgłoszeniami na telefony dyżurne w Okręgowych Inspektoratach Pracy.

"W związku ze złamaniem zakazu handlu nałożyli 295 mandatów karnych na kwotę 324 tys. zł, skierowali 390 wniosków o ukaranie do sądu oraz zastosowali 176 środków oddziaływania wychowawczego" – napisano. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy wydali też "4,3 tys. decyzji, skierowali prawie 5,6 tys. wniosków w wystąpieniach oraz 260 poleceń ustnych".

Dodano, że inspektorzy sprawdzili też kolejne 7,7 tys. placówek handlowych stwierdzając, że – zgodnie z obowiązującym prawem – były one zamknięte."Łącznie, działania kontrolne i sprawdzające PIP objęły prawie 17,7 tys. placówek handlowych, wykazując dość wysoki stopień respektowania przepisów. W realizację tych zadań zaangażowanych zostało ponad 1 tys. inspektorów pracy" – czytamy.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca br., handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. We wrześniu wszystkie sklepy mogą być otwarte jeszcze w niedzielę 30 września, w październiku – 7 i 28, a w listopadzie – 4 i 25. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18853 

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.