Prawo: Kto może parkować na miejscach dla niepełnosprawnych?

Prawo: Kto może parkować na miejscach dla niepełnosprawnych?
Fot. Adminstrator

Miejsc przeznaczonych dla niepełnosprawnych na przestrzeni kilku ostatnich lat przybywa. Rośnie też społeczne przekonanie o tym, że bez uprawnień pozostawiać samochodu tam nie wolno. Do dziś jednak, mimo surowych kar, spotkać można się z przykładami, często umyślnego, parkowania na tych miejscach.

Jeszcze do 30 czerwca 2015 roku specjalną kartę uprawniającą do parkowania na miejscach przenaczonych dla osób niepełnosprawnych otrzymać mogły osoby niepełnosprawne o obniżonej sprawnosci ruchowej. Wprowadzona wówczas przez ustawodawcę nowelizacja sprawiła, że o kartę ubiegać mogą się osoby mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Efektem tych zmian jest mniejsza ilość wydawanych kart.  

Aby móc zaparkować pojazd na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, niezbędna jest specjalna karta, którą umieszcza się tuż przy przedniej szybie pojazdu. Jeśli jednak użyjemy takiej karty nie będąc osobą niepełnosprawną, to grozi za to mandat. Prawo przewiduje w takim przypadku 800 złotych i 7 punktów karnych.  

W myśl obowiązujących przepisów na miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawncyh parkować może osoba niepełnosprawna lub kierowca przewożący osobę niepełnosprawną. Jeśli pozostawimy samochód w takim miejscu bez uprawnień (nie mając wydanej specjalnej karty), grozi za to mandat,  którego górna granica wynosi1000 złotych.  

Tak wysoka kara nie zawsze odstrasza posiadaczy czterech kółek. Przekonanie „zaparkuję bliżej, będzie szybciej, bo przecież i tak codziennie to miejsce jest wolne”, bywa zgubne. Zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu pojawi się policyjny patrol i ukarze za drogę na skróty.  

Zdarza się też, że możemy zaobserwować złe zachowania kierowców parkujących zbyt blisko miejsca dla niepełnosprawnych lub nieznacznie zajmujących to miesjce. Nie bez przyczyny jest ono nieco większe. Według rozporządzeia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z października 2017 roku, powinno mieć minimum 5 metrów długości i 3,6 metra szerokości, tak aby tuż pod drzwi samochodu móc podjechać wózkiem.  

Kto i jak może ubiegać się o taką kartę?  

Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym z 23 października 2013 roku, imienną kartę otrzymać można na podstawie orzeczenia wydanego przez Powiatowy lub Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.  

Kartę parkingową otrzymać może:

1. Osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

2. Osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04–O (choroby narządu wzroku) lub 05–R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10–N (choroba neurologiczna).

3. Osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się.

  MM Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18504 

Print Friendly, PDF & Email