Prawo: Komornik zajmie nie więcej niż 1/4 emerytury

Prawo: Komornik zajmie nie więcej niż 1/4 emerytury

75 proc. kwoty najniższych emerytur ma być wolna od potrąceń – sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny przyjęła we wtorek poprawki do projektu ustawy, która dotyczy potrąceń od rent i emerytur. – To kompromis między wierzycielami a zadłużonymi – oceniła posłanka PiS Barbra Bartuś. 

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajęła się we wtorek projektem ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Komisja przyjęła poprawki do tego projektu wypracowane na podkomisji, która obradowała w pierwszej połowie września. 

– Projekt gwarantuje, że każdy świadczeniobiorca emeryt lub rencista otrzyma co najmniej 75 proc. swojego świadczenia. Nawet przy zbiegu innych egzekucji komorniczych. To dotyczy najniższych emerytur – wyjaśniała PAP Bartuś, która jest wnioskodawcą projektu ustawy. – To kompromis między emerytami, rencistami, którzy często zostają bez środków do życia, a wierzycielami – podkreśliła. 

Posłanka PiS zwróciła uwagę, że głównym celem ustawy jest zapewnienie minimum egzystencji osobom, wobec których prowadzone są egzekucje. Jak zaznaczyła, projekt ustawy nie zmienia zasad prowadzenia egzekucji np. kosztów egzekucji. 

Źródło: kurier.pap.pl

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 14596

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.