Poznań: Zakończył się odbiór techniczny szpitala tymczasowego na MTP

Poznań: Zakończył się odbiór techniczny szpitala tymczasowego na MTP
Fot. Pixabay

Zakończył się odbiór techniczny szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich – poinformował w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Placówka pierwszych pacjentów ma przyjąć w przyszłym tygodniu. Zabezpieczona została już też kadra medyczna.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował w piątek, że służby wojewody odebrały już od Międzynarodowych Targów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego. Na terenie targów stanęły też zbiorniki z tlenem medycznym. Szpital oprócz łóżek będzie dysponował również gabinetami lekarskimi i zabiegowymi, magazynami leków, magazynem medycznym, zapleczem sanitarnym dla pacjentów oraz pomieszczeniami dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala.

Obecnie nadal trwa też proces szkoleń dla personelu medycznego. Jak tłumaczył dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego dr hab. Szczepan Cofta, „w najbliższych dniach będziemy w pełni gotowi do kompleksowego zapewnienia bezpieczeństwa naszych pacjentów”. – Obecnie jesteśmy w okresie niezwykle intensywnych przygotowań, formowania zespołów medycznych oraz szkoleń dotyczących używania sprzętu – zaznaczył.

Liczba łóżek w szpitalu tymczasowym ma być uruchamiana etapowo. Pierwszy etap otwierający działalność pozwoli na zabezpieczenie 150 łóżek. Uniwersytet Medyczny już zabezpieczył kadrę medyczną, która jest w stanie opiekować się 200 pacjentami. W kolejnych etapach, gdyby liczba pacjentów wzrosła, kadra medyczna może być poszerzona również dzięki rekrutacji prowadzonej przez stronę szpitaltargi.pl, w której ramach do tej pory zgłosiło się ponad 1200 osób.

Wojewoda Łukasz Mikołajczyk analizuje również sytuację w szpitalach powiatowych, w których mogłoby dojść do zmniejszenia liczby łóżek covidowych. Jak tłumaczył, „przygotowujemy ewentualny plan zmniejszania liczby łóżek w określonych powiatach, jeśli sytuacja epidemiczna się ustabilizuje, a szpital tymczasowy w kolejnych etapach będzie zwiększał liczbę przyjęć”.

– Chcemy dać oddech szpitalom powiatowym, ale kluczowa jest sytuacja związana z liczbą zakażeń. To jest warunek, który musi być spełniony – zaznaczył w piątek wojewoda.

Wskazał również, że szpital tymczasowy na MTP pierwszych pacjentów będzie mógł przyjąć w przyszłym tygodniu.

– Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami gotowość szpitala 30 listopada zostanie osiągnięta. Kolejne dni to ostatnie przygotowania kadry i pierwsi pacjenci – podkreślił.

W szpitalu tymczasowym na MTP ma być docelowo 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. We współpracy z PKO BP prowadzone są kolejne działania w hali nr 5, dzięki którym baza dostępnych łóżek zwiększy się o 300. W efekcie szpital tymczasowy będzie dysponował 900 łóżkami. Planowany termin oddania hali nr 5 to koniec grudnia tego roku. (PAP)

Anna Jowsa
Print Friendly, PDF & Email